Ąžuolų Būda

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Ąžuolų Būda (Ąžuolinė Būda), viensėdis, buvęs Kruonio valsčiuje, 5 km į rytus nuo Kruonio, 13,5 km į pietvakarius nuo Kaišiadorių, šalia Joniliškių ir Ąžuolinės kaimų. Per Ąžuolų Būdą tekėjo Brasta.

Turinys

Istorija

Ąžuolų Būda minima 1781 m. Kalvių parapijos krikšto metrikų registracijos knygoje. 1848 m. valstybinio Kruonio dvaro inventoriuje minimi du Ąžuolų Būdos užusieniai: pirmajame gyveno J. Michalovskio ir T. Mičiulio šeimos, buvo 73,19 dešimtinės žemės; antrajame buvo 25,60 dešimtinės žemės. 5 dešimtinių žemės sklypas pastarajame užusienyje priklausė kauniečiui A. Mitkui. 1897 m. pirmajame užusienyje - 32 gyventojai ir 48,11 dešimtinės žemės, antrajame - 12 gyventojų ir 34,74 dešimtinės žemės. 1923 m. minimi Ąžuolinės Būdos viensėdžiai (3 sodybos, 45 gyventojai). Ąžuolų Būda dar paminėta 1939 m., o vėliau susiliejo su gretimu Ąžuolinės kaimu ir vardas išnyko.

Vietovardžiai

Kovaičių pradžios mokyklos mokytojas Adomas Naujalis 1935 m. lapkričio mėnesį užrašė Ąžuolų būdos vienkiemio vietovardžius. Pateikėjas - Juozas Mitkus, gimęs tame pačiame vienkiemyje.

Ąžuolų-Būda (vietos tarme Dembova-Būda) – vienkiemis su 3 gyventojais. Smėlio ir juodžemio lygumoje. „Pasakojama, kad į Ąžuolų-Būdą atėjo tik vienas gyventojas iš Suvalkijos”.

Brasta – upelis. Teka iš šiaurės vakarų į Jonyliškių kaimą. Vasarą išdžiūsta.

Grevo dirvonas – ariama žemė. Prie smėlio, juodžemis. 1 ha dydžio. Už Šilanės vakaruose. „Grevo dirvonas, nes seniau toje vietoje gyveno gyventojas Grevas”.

Griunčiskė – pieva ir ariama žemė. Apaugusi krūmais. 2 ha dydžio. Rytuose, prie Jonyliškių valdiško miško.

Šilainė – kalnelis. „Gražus smėlis, apaugęs berželiais ir eglaitėmis”. 80 arų dydžio. Vienkiemio vakarinėje dalyje. „„Šilaine” vadinama, dėl menkos žemės”.

Trakas – ariama žemė ir miškas. Smėlis ir juodžemis. 2 ha dydžio. Į šiaurės rytus nuo vienkiemio, prie Jonyliškių valdiško miško.

Zapaška – pieva. „Šienaujama, bet menka žolė”. 1 ha dydžio. Šiaurės vakarinėje viekiemio dalyje. „Pavadinta tuo vardu, kad nusavinta nuo valdžios”.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 72-73.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos