Šakės

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Šakės mėšlui. Vilūnų k., Kruonio sen. Piešė Kristina Tokarevienė.
Šakės. Vilūnų k., Kruonio sen. Piešė Kristina Tokarevienė.

Šakės – žemdirbystės įrankis. Jos tiko įvairiems pašaro paruošimo darbams: šienui iš balų traukti, jam į kupetas bei vežimus krauti, šienui ir šiaudams iš daržinės ar anttvarčio į tvartą pernešti, mėšlui mėžti ir kratyti. Pagal medžiagą šakės yra medinės ir geležinės. Medinės dvinagės šakės buvo naudojamos iškultiems šiaudams iškratyti, šienui ir vasarojui laukuose vartyti. Šienui ir javams krauti buvo vartojamos dvinagės ar trinagės šakės su nusmailintais galais, mėšlui mėžti ir kratyti keturnagės. Šakės taip pat buvo vartojamos žemei purenti. XIX a. pabaigoje medines šakes pakeitė geležinės fabrikų ir kalvių gamybos šakės.

Nagus šakėms pirkdavom krautuvėj, o kotą pasidarydavom patys. Tinka beržas, uosis, lazdynas, nes tvirtesnis medis (Tauckūnai). Mėšlą kratydavo su šakėm (keturių dantų) (Palomenė).

Šaltiniai

  • Kaišiadorių muziejaus archyvas. B. 445. Žižliauskaitė L. Tautosaka. Etnografinių daiktų paaiškinimai. 2004 m. L. 29.

Literatūra

  • Baltrušaitis V., Žižliauskaitė L. Kaišiadorių etnografinis žodynėlis. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2006. - P. 112-113;
  • Elisonas J. Lietuvių sodiečių technikos žodyno mėginimas // Archyvum Philologicum.Kn. 3. – Kaunas, 1932. - P. 160;
  • Mažoji lietuviškoji tarybinė enciklopedija. T. III. – Vilnius, 1966. - P. 358;
  • Merkienė R., Milius V. Žemės ūkio inventorius // Iš Lietuvos kultūros istorijos. T. 10. – Vilnius, 1979. - P. 32-34, 150.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos