Šarkiškės

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Šarkiškės (Szarkiszki) ir apylinkės. 1911 m. vokiečių kariuomenės topografinio žemėlapio fragmentas (Karte de westlichen Rußlands. P. 22. Koszedary).

Šarkiškės (Šarkinė), kaimas Žiežmarių apylinkės seniūnijoje, km į vakarus nuo Naujųjų Kietaviškių, 12 km į pietryčius nuo Kaišiadorių, dešinėje kelio Žiežmariai-Semeliškės pusėje.

Turinys

Istorija

Šarkiškių dvaras paminėtas 1744 m. Žiežmarių parapijos gyvenviečių sąraše. 1795 m. Šarkiškių užusienyje - 1 sodyba, 8 gyventojai. 1843 m. minimas Kietaviškių parapijai priklausantis kaimas Šarkinė. 1897 m. Šarkiškėse - 53 gyventojai, 89 dešimtinės žemės, 1923 m. - 11 sodybų, 74 gyventojai, 1931 m. - 14 sodybų ir 95,8 ha žemės. Kaimas su 136,41 ha žemės į vienkiemius išskirstytas 1934 m. Didžiausio sklypo (20,69 ha) savininkas - Aksentijus Kudrešovas. Kaime daugiausia gyveno Kudrešovų, buvo ir 3 Muraškovų šeimos. 1937 m. kaime gyveno 61 sentikis (8 šeimos). Katalikų (t. y. lietuvių) greičiausiai ir nebuvo. 1947 m. - 11 sodybų, 57 gyventojai, 1997 m. - 4 gyventojai ir 136,41 ha žemės, 2000 m. - 2 gyvenamieji namai, 1 gyventojas.

Iš Šarkiškių kilę broliai Kudrešovai. 1940 m. jų namuose buvo įkurta vakarinė mokykla mažaraščiams. Šios mokyklos mokytoja buvo Ona Kudrešovaitė. Vienas brolių, Radionas Kudrešovas, už komunistinių atsišaukimų platinimą tarpukario metais buvo pasodintas į kalėjimą. 1940 m. okupavus Lietuvą, pradėjo dirbti saugumo organuose Trakuose. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, kariavo sovietinėje armijoje. Jo brolis Kuzma Antrojo pasaulinio karo metais Kaune buvo pogrindininkų ryšininku. Vokiečiai jį suėmė. Trys likusieji broliai Vasilijus, Grigorijus, Lukjanas 1943 m. išėjo į sovietinių partizanų būrį Rūdninkų girioje. 1944 m. žuvo Vasilijus ir Grigorijus. Beveik visi Šarkiškių kaimo gyventojai Antrojo pasaulinio karo metu padėdavo sovietiniams partizanams.

Vietovardžiai

Mokytojas Zigmas Juknys 1936 m. vasario mėnesį užrašė Šarkiškių kaimo vietovardžius. Pateikėjai - Filipas ir Leonas Kudrišovai, abu gimę šiame kaime.

Apie kaimą pateikėjai papasakojo: „Šarkiškių km. turi 136 ha 40 a žemės. Buvo kunigaikščio Oginskio žemės. Apie 1666 m. Rusijoj pradėjus persekioti sentikius du broliai Kudrišovai atvažiavę pas Oginskį ir apsigyvenę Šarkiškėse. 1863 m. sukilimo metu iš Šarkiškių km. buvo paskirti žmonės gaudyti sukilėlius bet jie neklausę įsakymo ir buvę ištremti į Sibirą. Karo metu visi gyventojai buvo išvykę į Rusiją, grįžę 1918-1921 m. Į sklypus išsiskirst. 1934 m., sudaryta 16 skl.”.

Čigonų balė – raistas.Buvo gilių, iki 2 metrų gylio, duobių. 0,25 ha dydžio. Rytinėje kaimo pusėje, Jono Kudrišovo sklype. „Stovėdavę čigonai”.

Degus pieva – pieva. Vietomis šlapia, yra kupstų. 1,5 ha dydžio. Apie 0,5 km į šiaurę nuo kaimo vietos, Leono Kudrišovo sklype.

Girtuoklynas (Panaboli) – raistas. Yra šaltinis, klampus. 2 ha dydžio. Apie 1 km į vakarus nuo kaimo vietos, Evdokijos Kudrišovaitės sklype. „Auga uogos - girtuoklės”.

Išdagai – pieva. Buvo durpių. 10 ha dydžio. Apie 0,5 km į pietus nuo kaimo vietos, prie Ak. Kudrišovo sklypo. „Buvo samanų, ir išdegino”.

Išlyginta pieva – pieva. Sausa, 2 ha dydžio. Apie 0,5 km į vakarus nuo kaimo vietos, Makaro Kudrišovo sklype. „Buvo daug kupstų, bet gyventojai išlyginę”.

Išvaras (vietos žmonės vadina Vygon) – pieva. Vasarą sausa. 1 ha dydžio. Vakarinėje kaimo dalyje, Aksiono Kudrišovo sklype. „Pavasarį ir rudenį iš laukų subėga vanduo”.

Išvara (vietos žmonės vadina Vygon) – sausa pieva, 0,25 ha dydžio. Rytinėje kaimo pusėje, Jono Kudrišovo sklype. „Išvarydavo gyvulius”.

Krūmelis (vietos žmonės vadina Kustok) – pieva. Sausa, 1 ha dydžio. Apie 0,25 km nuo kaimo vietos, Kudrišovo sklype. „Augo krūmokšniai”.

Mačilce – raistas. Samanos, po jomis - vanduo. 1/8 ha dydžio. Apie 200 m į pietvakarius nuo kaimo vietos, Aksiono Kudrišovo sklype.

Mačiula – raistas. Samanotas, molėtas, šlapias, klampus. 0,5 ha dydžio. Apie 0,75 km į pietvakarius nuo kaimo vietos, Feodoro Kudrišovo sklype.

Šaltinis (vietos žmonės vadina Kliučiok) – pieva. Viduryje šaltinis, 4 arų dydžio. Bendras kaimo šaltinis.

Užpakaliai (vietos žmonės vadina Zadni) – dirbama žemė. Sausa, 7 ha dydžio. Apie 1 km į pietus nuo kaimo vietos, Kudrišovo sklype. „Gale kaimo laukų”.

Užubaliai – raistas. Ganykla. 35 ha dydžio. Visas kaimas turi po sklypą. Apie 1 km į pietus nuo kaimo vietos. „Tas raistas randasi tarp Balcariškių, Burbiškių, Šarkiškių ir Dauginavos kaimo laukų ir visi šie kaimai turi to raisto, raisto bendras plotas apie 70 ha”.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 64-65.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos