Šilonių, Jačiūnų pilkapynas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pilkapis Šilonių, Jačiūnų pilkapyne. 2008 m. A. Kurilienės nuotr.

Šilonių, Jačiūnų pilkapynas yra Palomenės seniūnijoje, 1,4 km į šiaurės rytus nuo NeprėkštosPaukščių kelio, 1 km į šiaurės vakarus nuo Laukystos kairiojo kranto ir 0,75 km į rytus nuo Juodo ežero, Kaišiadorių miškų urėdijos Gaižiūnų girininkijos Gegužinės miške, 2 kvartalo šiaurinėje dalyje.

Pilkapyne yra 31 pilkapis. Jų sampilai 6–11 m skersmens ir iki 1,5 m aukščio. Dauguma pilkapių iškasinėti lobių ieškotojų, dalis sulėkštėję.

Pilkapynas yra kultūros paminklas.


Turinys

Padavimai, pasakojimai

Pilkapiai vadinami Prancūzkapiais. Pasakojama, kad vėjas išpustydavęs žmonių kaulų, geležinių kalavijų, buvo randama arklių pasagų ir raitelių pentinų. Minėta, kad dviejuose iškastuose pilkapiuose buvo rasta po pjautuvą.


Tyrinėjimai

Pilkapynas nėra sistemingai tyrinėtas. Vykdyti tik žvalgymai. 1971 m. pilkapyną aplankė A. Tautavičius, kuris žvalgė suardytų pilkapių vietą, aprašė pilkapyno būklę. 1977 m. pilkapyną kartografavo M. Černiauskas.


Laidosena

Vakarinėje dalyje yra pilkapių su akmenų vainikais, rytinėje dalyje daugumos pilkapių sampilai apjuosti grioviais. Apie laidoseną duomenų nėra. Tačiau sprendžiant pagal aptiktus radinius - pjautuvus, galima manyti, kad tai galėjo būti suardyti žirgų kapai. Tradicija laidoti žirgus atskiruose pilkapiuose ar jų dalyse būdinga Rytų Lietuvai.


Pilkapynas datuojamas I tūkstantmečio II puse - II tūkstantmečio pradžia.


Šaltiniai

  • Černiauskas M. Kaišiadorių rajono 1977 m. archeologijos paminklų kartografavimo ekspedicijos ataskaita. 1977. KPCA. F. 27. Ap. 1. B. 61, p. 11.
  • Paulauskas A., gim. Gegužinėje. Užrašė A. Kurilienė 2005, birželis.
  • Tautavičius A. 1971 m. žvalgomosios archeologinės ekspedicijos ataskaita (duomenys apie Kėdainių, Jonavos, Kauno, Kaišiadorių, Prienų, Alytaus, Trakų, Švenčionių, Raseinių ir Vilniaus rajonų archeologinius paminklus). 1971. LIIR. B. 313, p. 41–42.
  • Valstybės archeologijos komisijos medžiaga. KPCA. F. 1. Ap. 1. B. 26, p. 479–481.


Literatūra

  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 216-217.
  • Lietuvos TSR archeologijos atlasas, T. 3. I–XII a. pilkapynai ir senkapiai. Vilnius, 1977, p. 41.
  • Lietuvos TSR kultūros paminklų sąrašas. Vilnius, 1973, p. 118.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos