Šliužas Pranciškus Alfredas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
14:56, 27 kovo 2020 versija naudotojo Vytautas Budvytis (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pranciškus Alfredas Šliužas (1952–2017)

Šliužas Pranciškus Alfredas (1952 m. gegužės 28 d. Dainių kaime – 2017 m. rugsėjo 25 d. Dainių kaime, Žiežamrių apylinkės seniūnija) – zooinžinierius, žurnalistas, ūkininkas, Lietuvos radijo ir televizijos kaimiškųjų programų rengėjas, Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos narys (2011–2015 m.), Lietuvos centro partijos Kaišiadorių skyriaus pirmininkas.

Mokėsi Dainių pradinėje mokykloje. 1970 m. baigė Žiežmarių vidurinę mokyklą. Iš pradžių dirbo kaimo kultūros namų vadovu, apylinkės Vykdomojo komiteto tarnautoju, bandė studijuoti miškininkystę. 1976 m. baigė Lietuvos veterinarijos akademiją ir įgijo zooinžinieriaus specialybę. Tai buvo pirmoji tokio profilio specialistų grupė. Paskyrimą gavo į Lietuvos radiją ir ten ruošė laidas kaimui – „Kolūkietiška radijo stotis“. Tačiau dėl kai kurių tam metui nepriimtinų požiūrių teko palikti šią radijo stotį. Dirbo pagal specialybę Kretingos rajono Jokūbavo kolūkyje. Nuo 1983 m. Respublikinės veislinės sėklininkystės susivienijimo skyriaus viršininkas, vėliau Agropramoninio komiteto pirmininko padėjėjas. Po šios institucijos reorganizavimo į Žemės ūkio ministeriją dirbo penkių besikeičiančių ministrų padėjėju, atstovu spaudai. Kartu nuo 1990 m. pradėjo ruošti ir Lietuvos televizijos laidą kaimui „Sodyba“ (kuri paskui buvo pavadinta „Po savo stogu“). 1993–1994 m. kas savaitę rengė informacines žemės ūkio laidas. 1996–1999 m. rengė televizijos laidą „Pyragų nebus be noragų“. 2001 m. pabaigoje dėl aiškių pasisakymų. prieštaraujančių Lietuvos stojimui į Europos Sąjungą (ES) iš LRT televizijos buvo priverstas išeiti.

Aktyviai dalyvavo politinėje veikloje. Tris kartus buvo kandidatas į LR Seimą. Atstovavo Nuosaikiųjų judėjimui. 2002 m. su keliais bendraminčiais subūrė naujo tipo organizacinį junginį „Lietuvos profesionalai“. P. A. Šliužas buvo vienas aktyviausių šios organizacijos veikėjų. 2011 m. buvo išrinktas į Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybą, buvo Lietuvos centro partijos Kaišiadorių skyriaus pirmininku. 2013–2014 m. buvo vienas iš referendumo dėl žemės nepardavimo užsieniečiams iniciatorių ir pagarsėjo aršia retorika. Dėl rekordiškai mažo rinkėjų aktyvumo referendumas dėl draudimo praduoti žemę užsieniečiams žlugo. P. A. Šliužas su kitais iniciatyvinės grupės nariais siekė surengti referendumą dėl trijų Konstitucijos straipsnių keitimo. Siūlyta uždrausti parduoti žemę užsieniečiams ir juridiniams asmenims, iki 100 tūkst. sumažinti referendumui surengti būtinų parašų skaičių bei numatyti, kad referendumu priimtos Konstitucijos pataisos gali būti keičiamos tik tuo pačiu būdu. Iniciatyvinei grupei pavyko surinkti 300 tūkst. piliečių parašų, reikalingų referendumui surengti. Tačiau balsuoti atėjo mažiau nei 15 proc. rinkimų teisę turinčių asmenų, o už referendumo siekius balsavo gerokai mažiau, nei buvo pasirašiusių.

P. A. Šliužas 1991 m. atgavo senelio Igno 14 ha žemės Dainiuose, nuo 2000 m. ūkininkavo tėvų žemėje. Ūkis daugiašakis. Nederlingos žemės sklypai užsodinti mišku. Įrengti šeši tvenkiniai su žuvimis. Sodas, keli aviliai bičių. Laukams įdirbti buvo įsigytas kombainas, du traktoriai, prikabinamasis inventorius. Daugiausia žemės skirta grūdinėms kultūroms. Netoli seno medinio gyvenamojo namo P. A. Šliužas buvo pasistatęs erdvų būstą iš plytų ir lauko akmenų.

P. A. Šliužas mėgo šeimininkauti virtuvėje, kieme, lauke ir visur, kaip pats mėgo sakyti, kur reikia darbų, o ne žodžių.

Žmona Dalia Šliužienė – gydytoja okulistė. Sūnūs Vytautas – biologas, Šarūnas – architektas, dukra Audronė – vadybininkė.

Šaltiniai

Literatūra

  • Laurinavičius J. Kaišiadorių krašto žmonės: 100 biografijų. Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2002 m. P. 226–227.
  • In memoriam. Buvęs žurnalistas Pranciškus Šliužas rastas negyvas savo namuose Dainių kaime // Kaišiadorių aidai, 2017 m. rugsėjo 29 d. Nr. 73 (8676). P. 1, 5.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos