Šventininkų senovės gyvenvietė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Koordinatės: LKS 515494, 6064902
Šventininkų senovės gyvenvietė. 2007 m. A. Kurilienės nuotr.

Šventininkų senovės gyvenvietė yra Kruonio seniūnijoje, Šventininkų kaimo pietinėje dalyje, 0,76 km į pietryčius nuo Kauno–Alytaus kelio sankryžos su keliu į Kalvius, 1,1 km į šiaurės vakarus nuo Lapainios ištakos iš Kalvių ežero, 0,18 km į šiaurės rytus nuo Lapainios upės dešiniojo kranto.

Gyvenvietė buvo įkurta Kalvių ežero vakarinės įlankos (dabar užpelkėjusio Lapainios slėnio) krante buvusioje aukštumoje, kurią iš šiaurės pusės ribojo į buvusią ežero įlanką įtekantis bevardis upelis. Gyvenvietės teritorija nuolaidėja šiaurės - vakarų kryptimi. Aukštuma dirvonuoja, vietomis apaugusi mišku. šiaurės - pietų kryptimi gyvenvietės teritoriją kerta lauko keliukai.

Senovės gyvenvietė yra registrinis objektas.


Tyrinėjimai

Titnago radiniai: skelčių dalys, skaldytinio dalis, gremžtukas, peiliai, iš Šventininkų senovės gyvenvietės. Saugoma Kaišiadorių muziejuje. A. Kurilienės nuotr.

2005 m. žemės paviršiuje aptikta titnago radinių ir keramikos šukė (A. Kurilienė). 2009 m. vietovę žvalgė E. Šatavičius. Ištyrus 0,8 m² plotą, nustatyta, kad gyvenvietėje kultūrinis sluoksnis yra 5–15 cm storio. Kultūrinis sluoksnis apardytas ilgamečio arimo, erozinės vėjo ir lietaus veiklos bei teritoriją kertančių keliukų. Šurfuose rasta po kelis titnago radinius.

Gyvenvietės teritorijos, ypač lauko keliukų, paviršiuje rasta daug titnago radinių: gremžtukas, grandukai, peilis, skaldytinių fragmentų, skelčių, nuoskalų, taip pat viena lipdytos keramikos lygiu paviršiumi šukė. Dalis radinių yra degę.


Pagal radinius senovės gyvenvietė datuojama mezolito ir neolito laikotarpiais.


Literatūra

  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 71-72.
  • Šatavičius E. Archeologiniai žvalgymai ir žvalgomieji tyrimai Pietų ir Rytų Lietuvoje // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2009 metais. Vilnius, 2010, p. 456.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos