Žagrė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Žagrė – dvidantis arimo padargas su verstuvėmis. Pačios primityviausios žagrės buvo medinės. Vėlesnės žagrės buvo geležiniais noragais. Buvo paplitusios 2 tipų žagrės: su dviem verstuvėmis ir su viena verstuve. Pirmojo tipo žagrė vertė vagą tik į vieną pusę. Antrojo tipo žagrė turėjo vieną verstuvę, kilnojamą nuo vieno norago ant kito pagal tai, į kurią pusę turėjo virsti žemė. Žagrė susidarė iš vagomačio. Jo viename gale dvi šaknys sudarė rankenas, o kitame gale buvo išgręžtos trys skylutės. Per jas su vageliu prie ragočiaus buvo tvirtinamas vagomatis. Juo artojas reguliavo vagos gylį. Abu žagrės noragai įtvirtinti šiek tiek įstrižai ir sudaro tam tikrą kampą. Kad žagrę būtų lengviau traukti, kartais prie žagrių su ienomis imta pritaisyti ratuką. Žagrė labiau tiko lengvoms ir miškingoms, o plūgas – sunkioms molio dirvoms arti.

Žagrės anksčiau būdavo medinės. Darydavo iš medžio, ir biški geležies (Ringailiai).

Šaltiniai

  • Kaišiadorių muziejaus archyvas. B. 598. Taraškevičienė V. Etnografinių sąvokų paaiškinimai. Vilūnų k., Kruonio sen. 2005 m. L. 35.

Literatūra

  • Baltrušaitis V., Žižliauskaitė L. Kaišiadorių etnografinis žodynėlis. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2006. - P. 130;
  • Dundulienė P. Lietuvos arimo įrankių genezės ir raidos klausimu (pagal „Pabaltijo istorinio-etnografinio atlaso“ medžiagą) // Archeologiniai ir etnografiniai tyrinėjimai Lietuvoje. – Vilnius, 1972. - P. 99-104.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos