Adomėliai

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Adomava ir apylinkės 1928 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.

Adomėliai (Adomava, Adamava), kaimas Kruonio seniūnijoje, 2,5 km į pietus nuo Kruonio, 17 km į pietvakarius nuo Kaišiadorių, kairėje kelio Kruonis-Alytus pusėje. Vakaruose siekia Šventininkų mišką. Kaip pasakojama, šio kaimo pievoje įvyko sukilusių valstiečių susirėmimas su gausesne carine kariuomene; toji pieva iki šiol vadinama Skerdimais.

Turinys

Istorija

Adomėlių palivarkas su 19 gyventojų katalikų paminėtas apie 1860 m. Kalvių parapijos gyvenviečių sąraše. Adomėlių palivarkas su 8 gyventojais ir 30 dešimtinių žemės 1897 m. priklausė grafui Pliateriui. 1909 m. gyveno 7 gyventojai katalikai (Gabrieliaus Germanavičiaus šeima ir tarnaitė Ieva Michailovskaja). XX a. trečiajame dešimtmetyje Adomavos palivarkas, priklausęs grafui Marijonui Pliateriui, perimtas vyriausybės žinion. Palivarko žemė išskirstyta kariškiams. Tuokart žemę čia gavo trys Lietuvos nepriklausomybės kovų savanoriai. 1926 m. Adomavo palivarkas pavadintas Adomėlių kaimu. 1947 m. kaime buvo 3 sodybos ir 19 gyventojų, 1959 m. – 24 gyventojai, 2000 m. - 3 sodybos ir 8 gyventojai.

Vietovardžiai

Kruonio pradžios mokyklos mokytojas Aleksandras Bieliauskas užrašė Adomėlių kaimo vietovardžius.

Dideisas – pieva. Kupstai, klampi, durpės. 2,5 ha dydžio. Kaimelio šiaurėje.

Spūska – raistas. Lygumoje, klampus, kupstai, medžiai. 0,5 ha dydžio. Už 0,25 km į šiaurės rytus nuo kaimo. „Buvo padaryta užtvanka”.

Adomėliai – „Kaimelis nesenas. Dvaro žemė, išdalinta savanoriams”. „Kaimelis lygumoje (yra pakilumų, bet žemė nuolaidi). Smėlis, molis, juodžemis”.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 68.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos