Aiškūs Kalniukai

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Aiškių Kalniukų vienkiemis (Vnk. Aiškiakalnis) 1931 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.
Apleistas gyvenamasis namas, stovintis Aiškių Kalniukų gyvenvietės vietoje. 2011 m. Raimondos Klimavičiūtės nuotr.

Aiškūs Kalniukai (Aiškūs Kalneliai, Aiškiakalnis, Jasna Gurka, Gurka), palivarkas, buvęs Žaslių valsčiuje, 10 km į pietvakarius nuo Gaižiūnų geležinkelio stotelės, ant Lomenos upelio kranto ir viršutinės Neries upės terasos. Priklausė Gegužinės dvarui.

Istorija

Gurkos užusienis (2 sodybos, 12 gyventojų katalikų - A. Stučinskio ir A. Pavlovskio šeimos) paminėtas 1909 m. Gegužinės parapijos gyvenviečių sąraše. 1923 m. Gurkos viensėdyje buvo 3 sodybos, 21 gyventojas. 1924 m. išparceliuotas A. Korfui priklausęs Gegužinės dvaras su Aiškių Kalnelių palivarku ir Plentuvkos pievomis. Gegužinės dvare ir Aiškių Kalniukų palivarke iš viso buvo 116,79 ha, pievos užėmė 7,13 ha. Šiose žemėse įsikūrė Vaidučių kaimas. Paskutinį kartą palivarkas paminėtas 1927 m. Palivarko žemė atiteko Lietuvos nepriklausomybės kovų savanoriams J. Suslavičiui (palaidotas Gegužinės kapinėse), J. Belskiui ir kitiems.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 136.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos