Banaitis Richardas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Richardas Banaitis

Banaitis Richardas (1933 m. liepos 18 d. Kaune – 1997 m. sausio 14 d. Jonavoje, palaidotas Karmėlavos kapinėse) – šachmatininkas, šachmatų ir šaškių treneris, pedagogas.

Pradinę mokyklą pradėjo lankyti Šiauliuose. Prieš pat karą Banaičiai persikėlė į Kauną ir Richardas mokėsi šiame mieste. 1954 m. baigė Kauno Komjaunimo vidurinę mokyklą. Tais pačiais metais baigė ir J. Gruodžio muzikos mokyklos IV kursą. Nuo 1954 m. dirbo Pravieniškių septynmetės mokyklos mokytoju, 1960-1965 m. – tos pačios mokyklos mokymo dalies vedėju. Iš viso Pravieniškių mokykloje išdirbo 21 metus (1954-1975). 1971-1975 m. treniravo Kaišiadorių vaikų ir jaunimo sporto mokyklos jaunuosius šachmatininkus. 1975 m. persikėlė gyventi į Jonavą ir dirbo šio rajono Vaikų ir jaunimo sporto mokyklos šachmatų treneriu. Neakivaizdžiai yra studijavęs anglų kalbą Vilniaus pedagoginiame institute.

Žaidęs sąjunginėse šachmatų festivaliuose Lipecke, Tiraspolyje, Alūksnėje, Tbilisyje, Turkmėnijos ir Kalnų Sibiro miestuose. Dalyvavo „Nemuno“ sporto draugijos ir kituose čempionatuose, laimėjęs medalius, daugkartinis rajono šachmatų pirmenybių laimėtojas. Kandidatas į meistrus.

Jo auklėtiniai šachmatininkai - tarptautinis meistras Aidas Labuckas (Jonava), kandidatė į meistres Rasa Norinkevičiūtė (Jonava), respublikos jaunių šaškių čempionai Saulius Simanavičius (Pravieniškės), Natalija Šalnaitė-Rudauskienė (Rumšiškės) ir kt.

Bendradarbiavo su Kaišiadorių rajono laikraščio redakcija.

Pagerbdami jo atminimą, „Kaišiadorių aidų“ žurnalistai 1997 m. balandžio 5 d. surengė šachmatų uždavinių sprendimų konkursą, skirtą R. Banaičiui atminti, taip pat „Žaibo“ turnyrą, šachmatų mėgėjų simultaną su A. Labucku, o 1998 m. - šaškių sporto šventę [[Kaišiadorys|Kaišiadoryse], 1999 - šaškių uždavinių sprendimo konkursą. Visuose renginiuose dalyvavo R. Banaičio žmona Ona Banaitienė ir dukra Daiva Dackevičienė (Banaitytė), Kauno „Kaspino“ sportinių šokių klubos trenerė, tarptautinės kategorijos teisėja. Jos nugalėtojams skyrė prizus. 1999 m. sausio mėn. memorialinį šachmatų turnyrą (dalyvavo 44 šachmatininkai iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų), skirtą R. Banaičiui atminti, surengė Jonavos šachmatų klubas. Dabar šie turnyrai rengiami kasmet (2000 m. - 66 dalyviai, laimėjo V. Šlapikas iš Ukmergės). Mėgo meno saviveiklą, Pravieniškių mokykloje vadovavo skudutininkų ansambliui (su juo dalyvavo ir respublikinėje Dainų šventėje Vilniuje), buvo subūręs mokinių chorą. Dėstė muziką ir dainavimą, anglų kalbą. Mokiniai jį mylėjo, kolegos gerbė. Buvo tvarkingas, demokratiškas, nuoširdus, atviraširdis, nieko neužgavęs, neįskaudinęs.

Jonas Laurinavičius 1998 m. parengė knygelę apie Richardą Banaitį, kurią išleido „Kaišiadorių aidų“ redakcija. Knygelėje [Pravieniškės|Pravieniškių]] S. Tijūnaičio pagrindinės mokylos mokytojų atsiminimai apie savo bendradarbį, Kaišiadorių ir Jonavos šachmatininkų ir šaškininkų pasakojimai apie savo bičiulį, žurnalistų straipsniai apie memuarinius renginius, skirtus R. Banaičiui atminti.

„Jis daug laiko skyrė popamokinei ir visuomeninei veiklai. Pats mokėjo skambinti pianinu, groti gitara, mandolina, skudučiais, todėl organizavo orkestrėlius: akordeonistų, skudutininkų. Pats gražiai dainavo“, - šioje knygelėje rašo jo buvusi kolegė mokytoja Albina Stančiauskienė. „- Be to, vadovaujama mokytojo Richardo, mokyklos šaškių rinktinė iškovojo respublikos jaunių 1969 m. čempionų vardus...“ Natalija Šalnaitė buvo Lietuvos Respublikos jaunių šaškių čempionė. Ji taip pat iškovojo LSD „Nemunas“ bronzos medalį (moterų pirmenybėse). Šaškių varžybose 27 mokiniai įvykdė I jaunių atskyrį, 9 - III suaugusiųjų, 2 - I suaugusiųjų“.

R. Banaitis buvo apdovanotas medaliu „Už nuopelnus moksleivių sportui“ (1983) ir „Už nuopelnus Lietuvos sportui“ (1993).

Literatūra

  • Kas yra kas Lietuvoje. Kraštiečiai. Kaišiadorys. - Kaunas: UAB „Neolitas“, 2009. - P. 71;
  • Laurinavičius J. Kaišiadorių krašto žmonės: 100 biografijų. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2002. - P. 26-27.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos