Barsukai

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Barsukai, viensėdis Žaslių seniūnijoje, 6,5 km į šiaurės rytus nuo Žaslių, 14,5 km į šiaurės rytus nuo Kaišiadorių. Viensėdis yra Mikalaučiškių miške.

Turinys

Istorija

Barsukų viensėdis (1 sodyba, 10 gyv.) paminėtas 1923 m. Lietuvos gyventojų surašymo medžiagoje. 1927 m. čia gyveno 11 gyventojų katalikų (Murauskų šeima, kurioje augo 4 sūnūs ir 5 dukterys). 1931 m. buvo 3 sodybos ir 14,21 ha žemės. 1937 m. gyveno 11 gyventojų katalikų. Vėliau Barsukuose apsigyveno Peleckai. Jų 4 asmenų šeima 1945 m. gegužės 25 d. buvo sušaudyta, kadangi šeimininko uošvis buvo „liaudies gynėjas“. Vėliau pastarasis tuščią Peleckų sodybą sudegino. 1949 m. čia gyveno tie patys Murauskai (4 asmenys). 1983 m. išsikrausčius paskutiniam gyventojui Murauskui, viensėdis negyvenamas.

Vietovardžiai

Eiriogalos pradžios mokyklos mokytoja Petronėlė Baltrušaitytė 1935 m. spalio mėnesį užrašė Barsukų vienkiemio vietovardžius. Pateikėja - Apolionija Murauskienė, gimusi Pakalniškių kaime.

Apie vienkiemį užrašyta: „Vienkiemio gyventojai ėjo baudžiavą į Savarinės dvarą. Seniau kur dabar yra Barsukų vienk. buvo miškas, kuriame barsukai vaikus vedė. Mišką iškirtus ir apsigyvenus žmonėms vietos pavadinimas liko. Ir dabar vienk. yra tarp miško, kuriame yra barsukų”.

Galedaržis (vietos tarme Galadaržis) – ariama žemė. Nuotaki vieta, juodžemis su šaltžemiu. Apie 2 ha dydžio. Vakaruose ribojasi su valdišku mišku; prie Žaslių kelio.

Ilgabalis – pieva. Žemė – durpynas su kupsteliais. 1 ha dydžio. Rytinėje vienkiemio pusėje, ribojasi su valdišku mišku. „Seniau buvo bala”.

Rankovėlė (vietos tarme Rankovela) – alksnynas. Lygi vieta, baltžemis. Apie 1 ha dydžio. Šiaurinėje vienkiemio pusėje, šiaurės vakaruose siekia Mazaliaučiznos kaimo žemes. „Panašus į rankovės formą”.

Skynimai – ariama žemė ir pieva. Juodžemis su moliu. Apie 3 ha dydžio. Šiaurėje ribojasi su [Mazaliaučizna|Mazaliaučiznos kaimo]] žemėmis ir valdišku mišku.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 231-232.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos