Basonių pilkapynas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Suplokštėję pilkapiai Basonių pilkapyne. 2007 m. A. Kurilienės nuotr.

Basonių pilkapynas yra Kruonio seniūnijoje, apie 1 km į vakarus nuo Kalvių Šv. Antano Paduviečio bažnyčios, apie 1 km į šiaurės vakarus nuo kelių KalviaiVilūnai ir Kalviai–Stakliškės sankryžos, 0,17–0,19 km į pietus nuo Kalvių ežero pietinės pakrantės, 60–70 m į vakarus nuo patvenkto bevardžio upelio užtvankos ir šiaurės vakarus - vakarus tvenkinio kranto.

Pilkapynas įrengtas aukštoje, stačiais šlaitais (iš šiaurės, rytų bei pietų pusių) kalvos, kuri kartu yra ir Kalvių ežero viršutinė terasa. Kalvos viršūnė – lygi, keliasdešimt metrų skersmens.

Maždaug 120x90 m dydžio miško plote išsiskiria 3 nedidelių, ovalių sampilų liekanos, kurių skersmuo apie 6–9 m, o aukštis iki 0,5 km. Pilkapynas buvo apardytas 1970 m. ruošiant dirvą miško sodinimui, t.y. suarus žemės paviršių. Matyt, tuomet pilkapių sampilai ir buvo apardyti, išskleisti ir deformuoti. Grioviai likę tik šalia kai kurių sampilų šonų.

Pilkapynas yra registrinis objektas.


Tyrinėjimai

Pilkapynas buvo surastas archeologo E. Šatavičiaus 1999 m. vykdytų žvalgymų metu. Jis nėra sistemingai tyrinėtas.

Pagal pilkapių išorinius požymius pilkapynas datuojamas I tūkstantmečio II puse - II tūkstantmečio pradžia.


Šaltiniai

  • Šatavičius E. Archeologiniai žvalgymai ir žvalgomieji tyrimai Pietų ir Rytų Lietuvoje 2005 metais. Ataskaita. 2006. LIIR, neinv., p. 35–36.


Literatūra

  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 167-168.
  • Šatavičius E. Archeologiniai žvalgymai ir žvalgomieji tyrimai Pietų ir Rytų Lietuvoje // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2005 metais. Vilnius, 2006, p. 392.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos