Boleslava

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Boleslavova (Bolesławow) ir apylinkės. 1911 m. vokiečių kariuomenės topografinio žemėlapio fragmentas (Karte de westlichen Rußlands. P. 22. Koszedary).
Boleslava ir apylinkės 1932 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.
Ąžuolas su kryžiumi. Rolando Gustaičio nuotr. 2007 m.
Kryžius ąžuole. Rolando Gustaičio nuotr. 2007 m.

Boleslava (Boleslavova, Balinė), viensėdis, buvęs Žaslių apylinkėje, 3 km į rytus nuo Žaslių, 13,5 km į rytus nuo Kaišiadorių, Karsakų miško vakariniame pakraštyje.

Turinys

Gyvenvietės vardo kilmė

Vietovardis asmenvardinės kilmės, kilusi nuo asmenvardžio Boleslovas.

Istorija

1897 m. Boleslavovos užusienis su 4 gyventojais ir 25 dešimtinėmis žemės priklausė Boleslovui Aleksandravičiui. 1931 m. buvo 1 sodyba ir 119,78 ha žemės. 1937 m. minimas viensėdis Balinė (Boleslava), 1939 m. - Boleslavova. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje (1944) čia buvo įrengtas sovietų armijos karinis aerodromas (dabar ši vieta apaugusi mišku). 1947 m. viensėdijoje buvo 7 sodybos ir 28 gyventojai. Vietovė panaikinta 1986 m. Lietuvos SSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku.

Kryžius ąžuole

Apie 0,7 km į šiaurę nuo Gyvatiškių viensėdžio, Karsakų miške, vietoje, vadinamoje Kryžkeliu, kur susieina trys keliai, stovi senas ąžuolas su įaugusiu jame kryžiumi. Pasakojama, kad ten, „kur kryžius, buvo netoli Boleslavovos (Balinės) palivarkas. Tame dvare tarnavo tokia merga Zoska. Ji pasikorė iš meilės ant to ąžuolo. Dvaro ponia įsakė ant to ąžuolo pakabinti kryžių. Ir įaugo tas kryžius į ąžuolo kamieną - tik gabalas matosi“.

Pagal kitą legendą, papasakotą šio kaimo gyventojo P. Juzukonio (gimusio 1921 m.), „kryžių įkalė paliepus ponams, kuriems važiuojant ties ta vieta dažnai vaidendavosi. Nes netoliese yra Zoskos kalnas, ant kurio pasikorė moteris, vardu Zosė“.

Yra žinomas ir trečias pasakojimas, papasakotas Audriaus Kertenio: „kalbama, kad kryžius buvo įkastas į žemę ir ir šalia jo augęs ąžuoliukas beaugdamas su savimi ir kryžių „pasėmė“.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 234.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos