Broma

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Broma (Bromas, Keršiai, Margai), kaimas Kruonio seniūnijoje, 6 km į pietvakarius nuo Kruonio, 22 km į pietvakarius nuo Kaišiadorių, tarp Darsūniškio ir Naginukų miškų. Per Bromą teka Ravas.

Turinys

Istorija

Broma anksčiau (iki 1848 m. ar kiek vėliau) buvo vadinama Margų užusieniu. 1848 m. sudarytame valstybinio Kruonio dvaro inventoriuje įrašytas Margų užusienis su 45 dešimtinėmis žemės (be gyventojų). Vėliau šis vietovardis rašalu išbrauktas, jo vietoje įrašytas naujas: Broma (Margų kaimas aprašytas atskirai). Margų užusienis (vietovardis netaisytas) pažymėtas 1848 m. sudarytame valstybinio Kruonio dvaro plane. 1897 m. Bromoje - 37 gyventojai, 64,29 dešimtinės žemės, 1923 m. - 8 sodybos, 55 gyventojai, 1931 m. - 9 sodybos, 75,50 ha žemės. Kaimas su 73,32 ha žemės į vienkiemius išskirstytas 1937 m. Didžiausio sklypo (13,26 ha) savininkas - A. Bernatonis. Kaime paplitusi Kerševičiaus pavardė. 1937 m. gyveno 46 gyventojai katalikai. 1947 m. - 10 sodybų, 40 gyventojų. Kaimas vadintas ir Keršiais, nes dauguma gyventojų turėjo Kerševičiaus pavardę. Bromos gyventojai iš kaimo išsikėlė apie 1971 metus. 2000 m. kaime buvo 1 sodyba (be gyventojų).

1919-1920 m. vykusiose kovose dėl Lietuvos nepriklausomybės žuvo Bromos gyventojas Aleksandras Bernatonis.

Vietovardžiai

Darsūniškio pradžios mokyklos mokytojas Petras Puplešys 1935 m. lapkričio mėnesį užrašė Bromo kaimo vietovardžius. Pateikėjai - Ignas Kerševičius ir Jonas Kerševičius, abu gimę Bromo kaime.

Abiežčinkų raistas – kupstuotas raistas valdiškame miške, netoli kaimo, pietų pusėje. 1 ha dydžio.

Duobė – pieva. Klonis, žemė molinga. ¾ ha dydžio. Į šiaurę nuo kaimo.

Magilsko raistas – bala. Nelygi vieta, vietomis smėlynas su iškastom duobėm. 2 ha dydžio. Yra prie valdiško miško, nuo kaimo į pietus.

Mičiuliškė – pieva ir dirva. Priesmėlis, 11 ha dydžio. Valdžios miške, į pietus nuo kaimo.

Ravas (Riavas) – upelis. 700 m ilgio, teka per kaimą ir įteka į Darsūniškio ganyklas. Vasarą išdžiūsta.

Skynimas – pieva ir dirva. Priesmėlis, 2 ha dydžio. „Buvo miškas; išskynė ir padarė pievą ir dirvą”.

Apie kaimą užrašyta: „Bromo kaimo gyventojai atbėgo iš Vilūnų ir Domeikiemio kaimų prieš baudžiavos panaikinimą. Mat susipyko su ponu Arvydas, kuris gyveno šalia Jezno. Tam pačiam p. Arvydas ėję ir baudžiavą”. „Pirmieji to kaimo gyventojai į šią vietą atvykę pro dvi panašiai į vartus (bromą) suaugusias liepas ar ąžuolus. Nuo tų gamtos padarytų vartų ir pavadinę kaimą Bromas”.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 74-75.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos