Budninkai

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Budnikai (Budniki) ir apylinkės. 1911 m. vokiečių kariuomenės topografinio žemėlapio fragmentas (Karte de westlichen Rußlands. P. 22. Koszedary).
Budnikai ir apylinkės 1932 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.

Budninkai (Budnikai), kaimas, buvęs Kaišiadorių apylinkėje, 9 km į šiaurės rytus nuo Kaišiadorių.

Turinys

Istorija

1923 m. Lietuvos gyventojų surašymo medžiagoje minimi dveji Budninkai: viensėdis su 3 sodybomis ir 21 gyventoju bei kaimas su 8 sodybomis ir 62 gyventojais. Į vienkiemius Budninkai išskirstyti 1936 m. Tuo metu kaime buvo 101,22 ha žemės. Didžiausio sklypo (18,03 ha) savininkas - P. Švenčionis. Dažniausios pavardės: Švenčionis, Bachmatavičius ir Kurgonas. 1947 m. buvo 2 sodybos ir 12 gyventojų. Kaimas panaikintas Lietuvos SSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku. Išlikusios senos kaimo kapinaitės. 1994 m. kaimavietėje įrengtas Kaišiadorių sąvartynas.

Vietovardžiai

Kurniškių pradžios mokyklos mokytoja Ona Smalskaitė 1935 m. gruodžio mėnesį užrašė Būdninkų kaimo vietovardžius. Pateikėjas - Petras Radziukas, gimęs minėtame kaime.

Alksnynas – žemuma. Baltžemis, apaugusi juodalksniais.1,5 ha dydžio. Apie 200 m į rytus nuo kaimo.

Asiūklynė (vietos tarme Asiuklynia) – pieva. Lygi, šlapia žemė. 2 ha dydžio. Apie 150 m į pietus nuo Būdninkų.

Ant kalno duobelė (vietos tarme Ant kalna duobela) – pieva. Nedidelėje duobelėje tarp kalnelių, plotas - apie 15 arų. Apie 100 m į pietus nuo kaimo.

An balas – klampi pieva. Žemumoje, baltžemis, apie 3 ha dydžio. Prie pat vieškelio Žasliai-Jonava, į pietų pusę.

Būdninkai (vietos žmonių vadinama Būdnykai) – kaimas. Apie 200 m ilgio, gyvena 5 gyventojai. prie pat vieškelio Žasliai-Jonava, į pietus.

Būdninkai (vietinių žmonių vadinama Būdnykai, Būdnykėliai, Lentvarava) – kaimelis. 50 m ilgio, gyvena 2 gyventojai. Nuo Būdninkų kaimo į pietryčius nutolęs maždaug 1 km. „Būdninkų kaimelio gyv. yra mažažemiai, todėl juos pajuokdami vadina Lentvarava arba Būdninkėliais”.

Eglynėlis (vietinių vadinama Aglynėlis) – miškelis. Medžiais apaugusi pakiluma, priemolis. 0,5 ha dydžio. Apie 50 m į pietus nuo vieškelio Žasliai-Jonava.

In plentauku – pieva. Tarp kalnelių, priemolis. Pieva nuo Būdninkų nutolusi į rytus apie 400 m. „Pieva randasi prie Plentaukos viensėdžio, todėl ir vadina „In plentauku””.

Laiciškių bala (vietos tarme - Laiciškių raistas) – pieva. Šlapia, priaugusi krūmų, prie baltžemio. Apie 2 ha dydžio. Apie 400 m į rytus nuo kaimo.

Laiciškių kalvelė (vietos žmonių vadinama Laiciškių kalnas) – dirbama žemė (kalvelė). Pakiluma, prie molio. Apie 300 m nuo į rytus nuo kaimo.

Ostampas – pieva, apaugusi krūmais. Žemė prie juodžemio. Apie 500 m į rytus nuo Būdninkų kaimo.

Paseka – dirbama žemė. Pakiluma, priemolis. Apie 1 ha dydžio. Prie pat kaimo, į pietus.

Po grūšia – dirbama žemė. Pakiluma, juodžemis. Prie pat Būdninkų kaimo, į rytus. „Laukuose yra kriaušė. Dėl to visą plotą žemės vadina „Po grūšia””.

Pagal karklelius (vietos tarme Palei karklalius) – pieva. 3 ha dydžio. Apie 50 m į rytus nuo kaimo.

Randava – pieva. Prie durpių, 4 ha dydžio. Apie 200 m į pietus nuo kaimo.

Už Bochmata kalnas – dirbama žemė. Pakiluma, priemolis. Prie pat Būdninkų kaimelio, į rytus.

Žalabinė (vietos tarme Žalabinia) – pieva. Lyguma prie baltžemio. 15 arų dydžio. Nuo kaimo į šiaurę. „Pievelė panaši į lovį, todėl ir vadina „Žalabinė”.

Žvyrynas (vietos tarme Žvirynas) – pašlaitys. Pakiluma, prie žvyro. 6 ha dydžio. Apie 200 m nuo kaimo į pietus.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 33.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos