Daumantiškės

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Žemaičių seniūno žmonos Marušos Tolvaišienės raštas, kuriuo dovanoja Šilonių evangelikams dvarą (Šilonis), su Šilonių, Putriškių, Butkūnų kaimais ir Daumantiškes. 1629 m. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka. Rankraščių skyrius. F. 1-579.

Daumantiškės, dvaras (palivarkas), buvęs Žaslių parapijoje, tarp Paukščių ir Bertešiūnų kaimų, dešiniajame Laukystos upelio krante. Dabar būtų 7,5 km į šiaurę nuo Žaslių, 13,5 km į šiaurės rytus nuo Kaišiadorių, šalia kelio Mijaugonys-Jonava.

Vietovardžio kilmė

Vietovardis asmenvardinės kilmės. Paparčių apylinkėje XVI a. pradžioje (1517) gyvenęs Tomas Daumantas, kilęs iš garsios Lietuvos kunigaikščių Giedraičių giminės. T. Daumantas turėjo tris sūnus - Petrą, Povilą ir Stanislovą (Stankų), kuriems padalino savo tėvoniją - Daumantiškes.

Istorija

1590 m. Krivonių kuopinio susirinkimo centrui priskirti Paparčių Daumantai (Daumantiškės). XVII a. pradžioje A. Tolvaiša Šilonių evangelikų reformatų bažnyčiai užrašė ir dalį Daumantiškių. 1629 m. jo žmona patvirtino jau mirusio vyro fundacijas. 1795 m. Daumatiškių palivarke gyveno 5 asmenų Jokūbo Strabaikos šeima. Taip pat buvo karčema, priklausiusi Strabaikai, kurioje gyveno 2 asmenų J. Šmuilovičiaus šeima. Apie 1860 m. palivarke gyveno 13 gyventojų katalikų. 1850 m. Daumantiškių dvaro (palivarko) savininkas Strabaika turėjo 183 dešimtines žemės.

Kraštotyrininkas inžinierius A. Paulauskas yra surinkęs įdomios medžiagos apie Strabaikų dvarą. Paskutiniu jo savininku buvo Bernardas Strabaika (gimęs 1794 m.), garsėjęs kaip „šauniauias senbernis plačioj apylinkėj“. Jis įamžintas poeto A. Mickevičiaus poemos „Ponas Tadas“ iliustracijoje, pieštoje dailininko M. E. Andriolio. Dailininkas dažnai lankydavosi pas Kasčiukiškių dvarininką dailininką Antaną Zaleskį, dažnai susitikdavo su vietos bajorais, tarp jų - ir su B. Strabaika. Dar ir mūsų dienomis dažnas šių apylinkių gyventojas, paklaustas, kaip gyvena, atsako: „Gerai gyvenu, Strabaikos tvoras kūrenu“. Minėtam kraštotyrininkui yra tekę kalbėti su žmonėmis, kurie matė dešinėje kelio Mijaugonys-Jonava pusėje Daumantiškių bajorų Strabaikų kapines - didelius juodo granito paminklus ir masyviomis grandinėmis aptvertus kapus. Apie 1965 m. tiesinant kelią kapinės sunaikintos.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 238.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos