Dovainonių, Kapitoniškių pilkapynas IV

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pilkapis Dovainonių, Kapitoniškių pilkapyne IV. 2006 m. A. Kurilienės nuotr.

Dešiniajame Kauno marių krante, į pietus ir vakarus nuo Dovainonių kaimo, Rumšiškių miške šiuo metu yra penkios pilkapių grupės. Šie pilkapiai, matyt, yra iki mūsų dienų išlikusi Dovainonių I kaimo vardu vadinto pilkapyno dalis. Šiuo metu pilkapių grupės saugomos kaip atskiri paminklai – Dovainonių, Kapitoniškių I, II, III, IV ir V pilkapynai. Jie sudaro tarsi apie 800 m ilgio šiaurės, šiaurės rytų – pietų, pietryčių kryptimi ištęstą pilkapių masyvą.


Dovainonių, Kapitoniškių pilkapynas IV yra Rumšiškių seniūnijoje, 0,85 km į vakarus, pietvakarius nuo Rumšiškių–Jiezno kelio tilto per Uolės upelį, 0,55 km į šiaurę, šiaurės vakarus nuo Uolės upelio įtakos į Kauno marias, 50 m į šiaurės vakarus nuo Kauno marių kranto, Rumšiškių miške, 373 kvartalo pietrytiniame pakraštyje, į pietus, pietryčius nuo keliuko, vedančio į apžvalgos aikštelę, vadinamą Mergakalniu, apie 0,1 km į pietryččius nuo pačios apžvalgos aikštelės.

Dovainonių, Kapitoniškių pilkapyno IV situacijos planas. 2010 m. L. Kurilos, A. Kurilienės brėž.

Pilkapyne yra 12 pilkapių. Jų sampilai 4–7 m skersmens ir 0,3–1,5 m aukščio. Pilkapiai išsidėstę aukįtumos terasoje, maždaug 70x50 m dydžio plote, ištęstame šiaurės – pietų kryptimi.

Pilkapių grupėje yra 13 sampilų, iš jų trys – spėjami. Pilkapiai yra nutolę vienas nuo kito 1–9 m atstumu. Jų sampilai yra 5–8,5 m skersmens ir 0,2–2 m aukščio.

Tai – bene mažiausiai sužalota pilkapių grupė, nors ir ji (ypač jos šiaurinė dalis), taip pat kaip ir III grupė, yra apardyta I pasaulinio karo apkasų. Kelios duobės yra iškastos lobių ieškotojų.

Pilkapynas yra valstybės saugomas.


Tyrinėjimai

Pilkapynas netyrinėtas. 1977 m. vietovę žvalgė M. Černiauskas, 1999 m. A. Strazdas šiuos pilkapius išskyrė kaip atskirą grupę.


Pagal išvaizdą pilkapiai datuojami apytiksliai – I tūkstantmečio viduriu – II tūkstantmečio pradžia.


Literatūra

  • Kurila L., Kurilienė A. Tyrinėjimai Dovainonyse // Lietuvos archeologija, T. 37. Vilnius, 2011, p. 91, 96.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 177.
  • Strazdas A. Nauji pilkapynai // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1998 ir 1999 metais. Vilnius, 2000, p. 210.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos