Dovainonių, Kapitoniškių pilkapynas V

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Dovainonių, Kapitoniškių pilkapyno V pilkapis. 2010 m. L. Kurilos nuotr.

Dešiniajame Kauno marių krante, į pietus ir vakarus nuo Dovainonių kaimo, Rumšiškių miške šiuo metu yra penkios pilkapių grupės. Šie pilkapiai, matyt, yra iki mūsų dienų išlikusi Dovainonių I kaimo vardu vadinto pilkapyno dalis. Šiuo metu pilkapių grupės saugomos kaip atskiri paminklai – Dovainonių, Kapitoniškių I, II, III, IV ir V pilkapynai. Jie sudaro tarsi apie 800 m ilgio šiaurės, šiaurės rytų – pietų, pietryčių kryptimi ištęstą pilkapių masyvą.


Dovainonių, Kapitoniškių pilkapynas V yra Rumšiškių seniūnijoje, 1,46 km į šiaurės vakarus nuo Rumšiškių–Jiezno kelio tilto per Uolės upelį, 0,9 km į vakarus nuo šio kelio, 90 m į šiaurės rytus nuo Kauno marių šiaurės rytinio kranto, Rumšiškių miške.

Dovainonių, Kapitoniškių pilkapyno V situacijos planas. 2010 m. L. Kurilos, A. Kurilienės brėž.

Pilkapynas yra nežymioje kalvelėje, esančioje viršutinėje Kauno marių (anksčiau Nemuno) terasoje). Teritorija yra apaugusi mišriu mišku, joje prikasinėta duobių, žemės paviršius nelygus.

Pilkapiai yra išsidėstę vakarų, pietvakarių – rytų, šiaurės rytų kryptimi. Čia yra 2 pilkapiai (vienas sveikas ir vienas stipriai apardytas). Jie yra nutolę vienas nuo kito 10 ir 13 m atstumu. Sampilai yra 6,5–7,5 m skersmens ir 0,3–0,6 m aukščio. Viename pilkapyje yra iškasta 4 m skersmens ir 0,2 m gylio duobė.

Pilkapynas yra registrinis objektas.


Turinys

Tyrinėjimai

Pilkapynas netyrinėtas. Šią pilkapių grupę dar 1971 m. žvalgė A. Tautavičius. Jis nurodė, kad į pietvakarius nuo vyskupo vilos yra 1 sveikas ir 5 apardyti pilkapiai. Tačiau į šią informaciją nebuvo atkreiptas dėmesys: vėlesnėje literatūroje pilkapiai neminimi, į paminklų sąrašus jie nebuvo įtraukti.

2009 m. pabandyta surasti A. Tautavičiaus minėttus pilkapius L. Kurila, A. Kurilienė. Pirmiausiai buvo lokalizuota A. Tautavičiaus minėta vyskupo vila. Iš vietos gyventojų sužinota, kad Dovainonių kaimo šiaurės vakarinėje dalyje (dabartinis adresas – Vytauto g. 38) yra buvusi Kauno arkivyskupijos ir Vilkaviškio vyskupijos apaštališkojo administratoriaus vyskupo J. Matulaičio-Labuko sodyba. 0,14 m į vakarus nuo jos, tarp miško keliuko (vedančio link Dovainonių, Kapitoniškių piliakalnio) ir aukšto Kauno marių kranto skardžio rasti 1971 m. minėti pilkapiai.

Laidosena

Akmenų vainikų, duobių ar griovių aplink sampilus nepastebėta.


Pagal išvaizdą pilkapiai datuoti apytiksliai – I tūkstantmečio viduriu – II tūkstantmečio pradžia.


Šaltiniai

  • Tautavičius A. 1971 m. žvalgomosios archeologinės ekspedicijos ataskaita (duomenys apie Kėdainių, Jonavos, Kauno, Kaišiadorių, Prienų, Alytaus, Trakų, Švenčionių, Raseinių ir Vilniaus rajonų archeologinius paminklus). 1971. LIIR. B. 313, p. 29.


Literatūra

  • Kurila L., Kurilienė A. Naujai atrasti pilkapynai Kaišiadorių rajone // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2009 metais. Vilnius, 2010, p. 437-438.
  • Kurila L., Kurilienė A. Tyrinėjimai Dovainonyse // Lietuvos archeologija, T. 37. Vilnius, 2011, p. 91, 97, 98.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos