Grigaliūnas Jonas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Grigaliūnas Jonas (slapyvardis Karvelis). (1924 m. Slabados kaime, Žaslių valsčiuje) - partizanas.

J. Grigaliūnas partizanauti pradėjo nuo antrosios sovietinės okupacijos pradžios. Vengdamas mobilizacijos su kitais bendraminčiais įsirengė bunkerius. Kartu su broliu Pranu ir dar keliais vyrais turėjo bunkerį savo tėvo miškelyje, dar vieną malkinėje.

J. Grigaliūnas priklausė Benedikto Adamkevičiaus-Bijūno būriui. Vietinio būrio vadu buvo Motiejus Misiūnas-Kryžiuotis.

1945 m. Antanaičių miške vykusiame susidūrime su okupacine kariuomene buvo sužeistas (peršautas kelio sąnarys). Taip pat dalyvavo 1945 m. balandžio 13 d. Kaukinės miške vykusiose kautynėse, kurios yra vienos didžiausių susirėmimų su sovietais Kaišiadorių rajone.

1945 m. gegužės mėn. Jono Misiūno-Žalio Velnio įsakymu kartu su būrio vadu M. Misiūnu legalizavosi. Turėjo tapti ryšininkais tarp dalinių, parūpinti partizanams medicininių reikmenų.

Beeinant legalizuotis, Žaslių NKVD darbuotojai J. Grigaliūną ir M. Misiūną suėmė. Nors buvo kaltinamas antisovietine veikla, išsigynė, ėmė dirbti kooperatyviniame ūkyje. Netrukus vėl ėmė vykdyti partizanų užduotis. Saugumo buvo įtariamas ir imtas ieškoti. 1946 m. sausio 6 d. sugrįžus namo buvo suimtas ir išvežtas į Uchtos lagerį, tačiau nesudarius bylos buvo greitai paleistas. Sugrįžo į Lietuvą.

Literatūra

  • Abromavičius S., Kasparas K., Trimonienė R. Didžiosios Kovos apygardos partizanai. - Kaunas: Naujasis lankas, 2007. - P. 189, 190, 568.
  • Lozoraitis V. Kaišiadoriečių kančių keliai 1940-1953. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 1999. - P. 51.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos