Grybauskas Motiejus

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Grybauskas Motiejus (1857 m. gruodžio 26 d. Gilūšio kaime - 1928 m. balandžio 24 d., palaidotas Peliūnų kaimo kapinėse (dab. Elektrėnų savivaldybės teritorija)) - valstietis, knygnešys.

Lietuviškos spaudos parsinešdavo iš Tilžės, taip pat gaudavo iš Prano Zykaus ir kt. knygnešių. Namuose spaudinius slėpė pirtyje ir rūsyje įrengtose slėptuvėse, vaiko lopšyje, įrankių dėžutėje. Platino aplinkiniuose kaimuose, taip pat Kietaviškių, Kaišiadorių, Vievio apylinkėse. Nunešdavo ir į Žaslius, Paparčius, Čiobiškį. Eidavo po kaimus nešinas staliaus įrankiais - neva ieškodamas darbo. Spaudą nešdavosi įrankių dėžėje, kuri buvo dvigubu dugnu. Dažniausiai platino elementorius, kalendorius, maldaknyges. 1883-1884 m. Kietaviškėse kunigaujant Silvestrui Gimžauskui, buvo artimas jo padėjėjas kovojant dėl lietuvybės, parūpindavo lietuviškos spaudos. Daug metų bendravo su kun. Kajetonu Čepanu. Klebonui pritarus spaudą slėpdavo Kietaviškių bažnyčioje ant aukšto. Kai 1901 m. K. Čepanas buvo perkeltas klebonauti į Žaslius, ir ten jam nunešdavo spaudos. Gabeno iki 1904 m. Vėliau aktyviai dalyvavo statant Kietaviškių bažnyčią, buvo išrinktas statybos komiteto pirmininku. Nepriklausomybės metais prisidėjo prie pirmosios lietuviškos Kietaviškių pradžios mokyklos įkūrimo (1922).

Literatūra

  • Kaluškevičius B., Misius M. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius: „Diemedžio leidykla“, 2004. – P. 154.
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos