Juknonių Babiliai

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Juknonių Babiliai (Babiliai), kaimas Žiežmarių apylinkės seniūnijoje, 3 km į pietvakarius nuo Žiežmarių, 8 km į pietvakarius nuo Kaišiadorių, prie plento į Alytų. Į pietvakarius nuo Jukonių Babilių tęsiasi Juknonių miškas. Kažkada buvęs Babilių kaimas laikui einant gavo du vardus – šiaurinė kaimo dalis pavadinta Strėvininkų Babiliais, pietinė – Juknonių Babiliais.

Turinys

Istorija

Juknonių (Bobilių) kaimas (12 sodybų, 50 gyventojų) minimas 1923 m. Lietuvos gyventojų surašymo medžiagoje. 1931 m. - 13 sodybų, 36,8 ha žemės. Juknonių Babilių kaimas į vienkiemius išskirstytas 1933 m. Kaime buvo 78,1 ha žemės (iš jų 34,87 ha pridėti iš Vandapolio dvaro). Didžiausio sklypo (7,18 ha) savininkas - M. Lašinis. Kaime paplitusios Stelmoko ir Sasnausko pavardės. 1937 m. - 52 gyventojai katalikai. Veikė pradžios mokykla (1947–1956 m. buvo Medinių Strėvininkų mokyklos komplektas.

Vietovardžiai

Didžiųjų Kairiškių pradžios mokyklos mokytojas Stanislovas Šlamas 1935 m. spalio mėnesį užrašė Juknonių Bobilių kaimo vietovardžius. Pateikėjas - Antanas Stelmokas, gimęs Juknonių kaime.

Gojelis – pieva. Pailga, juodžemis. 1 ha dydžio. Nuo kaimavietės į pietus, prie Juknonių kaimo žemės.

Juknonių Bobiliai – kaimas. Lyguma, vietomis juodžemis, vietomis šlynas su moliu. 12 sodybų, apie 70 ha žemės. Tarp Juknonių ir Medinių Strėvininkų kaimų, prie plento Kruonis-Žiežmariai. „1933 m .išskirstytas į viensėdžius“. „Juknonių km. bežemiams gyventojams gr. Tiškevičius davė žemės ir apgyvendino. Nuo to laiko tuos gyventojus pradėta vadinti Bobiliais (Juknonių)“.

Kupstynė – pieva. Pailga, apie 1,5 ha dydžio. Nuo kaimavietės 100 m į rytus. „Dabar kupstų nebėra, vasarą sausa“. „Spėjama, kad toje vietoje buvęs ežeras, vėliau ežerui išnykus, augę medžiai. Toje vietoje buvo rastas apgruzdėjusio ąžuolo gabalas, kuris gerai išsilaikęs: buvo sveikas”. „Toje vietoje buvo daug kupstų“.

Piliakalnis – aukštokas kalnelis. Apskritas. Prie pagrindo – apie 700 kvadratinių metrų ploto. Nuo kaimavietės į pietryčius 500 m. „Viršukalnėje pastatyta Uršulės Ulskiemės sodyba“. „Pasakojama, kad Prancūzmečio laikais prancūzai tame kalnelyje paslėpę pinigus”.

Šilėnai – dirva su pieva. Juodžemis su moliu. Apie 4 ha dydžio. Nuo kaimavietės į šiaurę apie 1 km.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 286.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos