Kasčiukiškių dvaro sodyba

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Jono Steikūno laidotuvių dalyviai prie Kasčiukiškių dvaro gyvenamojo namo. 1911 m. A. Žukovskio nuotr. Iš R. Lengvinienės albumo (Girininkienė, 2014)
Kaišiadorių dvaro sodyba. 2012 m. A. Kurilienės nuotr.
Gyvenmasis Kasčiukiškių dvaro pastatas. 2012 m. A. Kurilienės nuotr.
Kasčiukiškių dvaro kampų apdaila. 2012 m. A. Kurilienės nuotr.

Kasčiukiškių dvaras yra Kaišiadorių apylinkės seniūnijoje, Kasčiukiškių kaimo šiaurinėje dalyje, netoli Šešuolių ežero.

Šiuo metu dvaro sodyba užima 2,24 ha plotą. Teritorijoje yra išlikę 4 pastatai ar jų fragmentai: medinis gyvenamasis (pagrindinis) dvaro pastatas (pietinėje ir centrinėje sklypo dalyje), kluonas, daržinė ir malkinė (vakarinėje dalyje), tvartas su ūkiniu pastatu (rytinėje dalyje). Yra išlikusi dalis sodo ir dvarui priklausę 2 tvenkiniai; didesnis tvenkinys užima 3 ha plotą.

Gyvenamasis pastatas yra medinis. Jį puošia vertingi dekoratyviniai elementai (stogelio dekoratyvinis apvadas, langų ir kampų apdaila) bei spalviniai deriniai. Šiuo metu pastato būklė yra patenkinama. Pastatas pradėjęs sėsti, būtinas stogo remontas.

Tvartas su ūkiniu pastatu yra sujungti ir sudaro L formos plano statinį. Išlikusių pastatų būklė yra patenkinama arba bloga.

Kiti pastatai yra sugriuvę. Pasakojama, kad kluonas neatlaikė sniego ir lietaus. Daržinė ir malkinė buvę viename pastate taip pat sugriuvę. Išlikę tik šių pastatų griuvėsiai.


1991 m. dvaro sodyba buvo įrašyta į Laikinąją istorijos ir kultūros paminklų apskaitą, tačiau vėliau ji buvo išbraukta, o Kultūros vertybių registrą neįtraukta.


Istorija

Kasčiukiškių dvaras, priklausęs B. Rajeckiui, paminėtas 1567 m. sudarant Lietuvos kariuomenės pašauktinių sąrašą. 1689 m. dvaras priklausė M. D. Rajeckiui. 1795 m. Kasčiukiškių palivarke, priklausiusiame Paparčių (dabar Papartėliai) dvarui, buvo 1 sodyba ir 11 gyventojų. Apie 1860 m. dvare gyveno 22 gyventojai katalikai. Tuo metu dvarą sudarė medinis gyvenamasis namas - rūmai, tvartas, klėtis, sodininko namelis, plytų fabrikėlis ir grūdų sandėlis. 1847-1863 m. dvaras priklausė dailininkui Antanui Zaleskiui, vienam iš 1863 m. sukilimo organizatorių. Dėl to 1863 m. jo dvaras buvo sekvestruotas. 1865 m. sekvestras panaikintas, nes dvaras skendėjo skolose ir jo laikinasis valdytojas G. Zoštautas prašė leisti atsiteisti su kreditoriais. Vėliau paties A. Zaleskio prašymu dvaras buvo perduotas valdyti S. Romeriui, kuriam A. Zaleskis turėjo skolų. 1866 m. duomenimis, Kasčiukiškių palivarke - 1 sodyba ir 47 gyventojai (3 katalikai, 29 evangelikai, 15 stačiatikių). 1883 m. palivarkas priklausė grafui Tiškevičiui, o anksčiau priklausė grafams Chreptavičiams. 1897 m. dvare - 48 gyventojai ir 1313 dešimtinių žemės. 1923 m. Kosčiukiškių (Kaščiukiškių) dvaro sodyboje gyveno 64 gyventojai. Dvaras su 160,86 ha žemės 1926 m. išparceliuotas. Jam priklausė ir du atskirai esantys žemės sklypai - Zagrodnė ir Medynai. Visa dvaro žemė padalinta į dvi dalis: A. Steikūnui teko 80,13 ha, P. Steikūnui - 80,72 ha žemės. Vėliau jie žemę pardavė Mykolui ir Anelei Steikūnams. 1931 m. paminėtas Kastiukiškių dvaras ir viensėdis su 7 sodybomis ir 300,4 ha III rūšies žemės. Dvaro savininkas ir smulkaus kredito draugijos pirmininkas M. Steikūnas buvo Trakų apskrities ūkininkų atstovas nuo tautininkų bloko 1936 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose. 1941 m. įkalintas. 1941 m. į Altajaus kraštą ištremta A. Steikūnienė su 3 vaikais. A. Steikūnienė 1945 m. mirė, dvi dukros su šeimomis 1987 m. grįžo į Lietuvą. 1941 m. pavasarį buvusio dvaro žemė priskirta Kaišiadorių tarybiniam ūkiui. 1987 m. į Lietuvą iš tremties grįžo Steikūnų dukros D. M. Steikūnaitė ir A. Lengvinienė su šeimomis. Tais pačiais metais jos apsigyvena Kasčiukiškėse, o nuo 1992 m. atgauna šeimos dvarą. Šiuo metu dvaro sodyboje gyvena R. A. Lengvinienei ir V. Lengvinas.


Šaltiniai

  • Mscichauskas P., Perlavičiūtė D., Rasikaitė U. Kasčiukiškių dvaro sodyba. KTU Statybos ir architektūros fakulteto Architektūros ir kraštotvarkos katedra, 2012.


Literatūra

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos