Kategorija:Mitologiniai akmenys

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Mitologiniais arba šventais vadinami akmenys, susiję su senąja baltų religija (pagonybe) ir mitologija, kulto apeigomis ar jų reliktais. Manoma, kad kai kurie jų jau nuo bronzos amžiaus naudoti apeigų metu, jiems buvo suteikta sakralinė reikšmė.

Šventi arba mitologiniai akmenys nuo paprastų skiriasi neįprasta forma, žmonių iškaltais įvairiais ženklais. Akmenyse buvo iškalamos pėdos, dubenys, dubenėliai, duobutės, kiti ženklai. Yra akmenų su iškaltais kryžiais, raidėmis (ar užrašais), įvairiomis figūromis. Pastarieji su senąja baltų religija ar mitologija, matyt, neturėjo nieko bendro. Akmenys su kryžiais galėjo būti jau krikščioniški antkapiai ar panašios paskrties paminklai, jų fragmentai, akmenys su raidėmis ar užrašais galėjo atlikti riboženklių funkciją.

Mitologinių akmenų, išskyrus retus atvejus, chronologiją gana sunku nustatyti. Tačiau prie kai kurių iš jų yra archeologijos paminklų, leidžiančių bent sąlyginai nustatyti mitologinių akmenų datavimą.

Įdomu tai, kad ir įsigalėjus Krikščionybei, mitologinių akmenų sakralumas išliko. Padavimuose apie juos atsirado krikšioniškų motyvų, akmenims suteiktos gydomosios savybės ir panašiai. Jų sakralumo tradicija daugelyje vietų išliko net iki XX a.

Kaišiadorių rajone yra 10 mitologinių akmenų.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos