Kategorija:Senovės gyvenvietės

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
14:34, 18 gruodžio 2015 versija naudotojo Auguste (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Senovės gyvenvietės – tai senosios žmonių gyvenimo vietos, kuriose po žeme yra išlikusių įvairių žmogaus ūkinės veiklos liekanų. Per ilgą laiką vietose, kuriose buvo gyventa ir vykdyta ūkinė veikla, susidarydavo kultūrinis sluoksnis. Archeologinių tyrinėjimų metu jose aptinkama pastatų ir kitų statinių pėdsakų, židinių, ūkinių duobių, dirbinių ar jų dalių, įvairių to meto buitinių ir gamybos atliekų. Visi radiniai yra svarbus praeities žmonių gyvensenos, buities, verslų, amatų pažinimo šaltinis. Archeologinių paminklų kategorijai skiriamos daugiausia priešistorinio laikotarpio (iki XIII amžiaus) gyvenvietės.

Visais laikais gyventi būdavo pasirenkamos patogios ir saugios vietos, dažniausiai – prie vandens telkinių. Pirmieji medžiotojai apsistodavo sezoninėse gyvenvietėse. Jose dažniausiai randama tik titnaginių dirbinių, gamybinių ar buitinių liekanų. Didesnę reikšmę įgavus žvejybai ar vėliau, perėjus prie gamybinio ūkio (žemdirbystės ir gyvulininkystės), imta gyventi sėsliau. Ilgalaikėse gyvenvietėse susidarydavo storesnis kultūrinis sluoksnis, jame randama daugiau įvairesnių dirbinių. Geležies amžiaus gyvenvietėse paprastai aptinkama keramikos šukių, kaulo bei rago dirbinių, metalinių gaminių ar jų fragmentų. Iki pat pirmųjų miestų atsiradimo viduramžiais gyventa nedidelėmis, ne daugiau nei kelių dešimčių žmonių, bendruomenėmis.

Kai kuriose gyvenamosiose vietose kultūrinis sluoksnis nesusidarė ar neišliko; jose aptinkama tik radinių. Tokios vietos vadinamos radimvietėmis.

Kaišiadorių rajone iš viso yra ar buvo žinomos 24 senovės gyvenvietės ir 31 radimvietė.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos