Kazlauskas Kazimieras

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Kazimieras Kazlauskas

Kazlauskas Kazimieras (1865 m. kovo 27 d. Alkupio k., Padievyčio valsč. – 1950 m. vasario 15 d. Tverų mstl., Plungės r.) - kunigas, Rumšiškių vikaras, lietuvybės puoselėtojas, knygnešys.

Mokėsi Kvėdarnos valdinėje pradžios mokykloje, 1879-1883 m. – Šiaulių gimnazijoje. Paskutiniaisiais mokslo metais gaudavo paskaityti „Aušrą“. 1883-1886 m. tarnavo vaistinėse Maskvoje ir Chotine (Moldovoje). 1886 m. įstojo į Vilniaus kunigų seminariją. K. Kazlauskas čia pasireiškė kaip susipratęs klierikas lietuvis, domėjosi lietuvybės išsaugojimo klausimais. Buvo vienas iš lietuvių sąjūdžio pradininkų seminarijoje. Kun. Aleksandras Burba, atvykęs į seminariją su juo susipažinti, įteikė kelis „Varpo“ numerius ir savo poemą „Senkus Jurgis“. Vilniuje dirbęs vaistininkas Kušleika iš Kurtuvėnų parapijos atnešdavo „Varpą“. 1890 m. baigęs seminariją, į kunigus nebuvo įšventintas (priežastys nežinomos). Išvyko dirbti į vaistinę Drujoje (Vitebsko gub.). 1891 m. įstojo į Žemaičių kunigų seminariją (Kaune). Kunigo šventimai suteikti 1892 m.

Nuo 1893 m. vikaravo Vidžiuose (Baltarusija). Iš knygnešių gavęs lietuviškos spaudos, ją platindavo. 1895 metais sulaikytas Tauragėje ir vieneriems metams uždarytas į Kretingos bernardinų vienuolyną. Kartu su F. Lialiu įkūrė „Tėvynės sargą“, kuriame 1896 m. paskelbė 10 straipsnių bei žinučių.

Išleistas iš vienuolyno, pusantrų metų (1895-1897) m. buvo Rumšiškių vikaras. Čia užmezgė ryšius su knygnešiais, gaudavo iš jų lietuviškos spaudos, organizuodavo jos platinimą. Lietuviškų knygų pristatydavo ir Žaslių klebonui Kazimierui Kibeliui. Žaslių geležinkelio stotyje K. Kazlauskas buvo du kartus kratomas. Pirmą kartą lietuviškos spaudos neturėjo, o antrą kartą vežime rado brevijorių ir daugiau neieškojo, o lietuviškų knygų vežime buvo. Iš Rumšiškių buvo perkeltas į Rozalimą; pas jį minėtasis Žaslių kun. Kazimieras Kibelis atsiųsdavo savo zakristijoną parvežti lietuviškų knygų. Vėliau kunigavo Svėdasuose, Krekenavoje, Deltuvoje bei kitur. Nuo 1944 m. lapkričio 28 d. - altarista Lygumuose (Pakruojo raj.).

Literatūra

  • Kaluškevičius B., Misius M. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius, 2004. – P. 223;
  • Kas yra kas Lietuvoje. Kraštiečiai. Kaišiadorys. - Kaunas: UAB „Neolitas“, 2009. - P. 95-96.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos