Krasnasėlis

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Krasnasėlis (Krasnosėlis), kaimas Žiežmarių apylinkės seniūnijoje, 4,5 km į vakarus nuo Naujųjų Kietaviškių, 12 km į pietryčius nuo Kaišiadorių, Girelės miško rytiniame pakraštyje. Pietvakariniu pakraščiu teka Kiementa. Kaime yra Bedugnio ežeras (20x25 m) („Vyrai arė lauką, surišo 10 vadelių, pririšo geležį, leido į ežerą ir nepasiekė dugno“).

Turinys

Istorija

Krasnasėlio kaimas su 2 sodybomis, 17 gyventojų paminėtas 1795 m. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyventojų surašymo medžiagoje. 1897 m.Krasnasėlio palivarkas (7 gyventojai ir 136 dešimtinės žemės) priklausė Serpinskiui bei kitiems savininkams. 1923 m. kaime - 4 sodybos, 38 gyventojai, 1931 m. - 10 sodybų ir 133,04 ha žemės. Krasnasėlis su 131,02 ha žemės į vienkiemius išskirstytas 1936 m. Didžiausio sklypo (29,18 ha) savininkė - D. Morkūnienė. Tuo metu kaime buvo paplitusi Paškevičiaus pavardė. 1945 m. ištremta 5 asmenų Jokūbo Paškevičiaus šeima. 1990 m. buvusioje Paškevičių sodybvietėje pastatytas kryžius. 1921 m. Krasnasėlyje gimė partizanų būrio vadas Kazimieras Paškevičius (slapyvardis Don Žuanas). 1947 m. vasario 7 d. kartu su dar 4 partizanais užėjo pas Krasnasėlio gyventoją J. Česonį. Juos apsupo šarvuočiais atvažiavę MVD kareiviai. Visi partizanai žuvo. Iš šio kaimo partizanauti išėjo ir 1947 m. žuvo dar 2 partizanai - V. Urbonas (slapyvardis Statkus) ir K. Naudžiūnas (slapyvardis Kęstutis). 1947 m. įkalintas S. Paškevičius, 1951 m. ištremti Morkūnai (7 asmenys). 1947 m. kaime - 5 sodybos, 28 gyventojai, 2000 m. - 4 gyvenamieji namai, 8 gyventojai.

Krasnasėlyje gyvena broliai Vytautas ir Konstantinas Nedzveckai, užsiimantys augalų selekcija ir auginimu. Vytautas išvedė dvi obelų veisles, domisi „tigrinių“ pomidorų selekcija - šių pomidorų nereikia rišti prie kuolelių ir genėti. Konstantinas užsiima arbūzų, lelijų, rusiškų ir švediškų serbentų auginimu. Turi didelį bityną.

Vietovardžiai

Liutonių pradžios mokyklos mokytojas Andrius Bublys 1935 m. spalio mėnesį užrašė Krasnaselio kaimo vietovardžius. Pateikėjas - Donatas Nedzveckas, gyvenantis Krasnaselio kaime.

Bedugnis – ežerėlis. Labai gilus, klampiais krantais. 60 kvadratinių metrų dydžio. 100 m į rytus nuo Krasnaselio kaimo. „Labai gilus - nepasiekiamas dugnas, todėl tuo vardu ir vadinamas”.

Dirvonai – ganykla. Kalnuota vieta, žvyras. Apie 1,5 ha dydžio. 400 m į šiaurės vakarus nuo Krasnaselio kaimo.

Didelė pieva – pieva. Lygi vieta, aplink kalneliai, juodžemis. Apie 3,5 ha dydžio. 300 m į šiaurę nuo Krasnaselio kaimo.

Kalnai – ariama žemė. Kalnuota vieta, molis, juodžemis ir smėlis. 300 m į rytus nuo Krasnaselio kaimo.

Žarsteklis (vietinių žmonių vadinama Kačiarga) – ariama žemė. Aukštoka vieta, molis ir smėlis. Apie 2 ha dydžio. 200 m į pietryčius nuo Krasnaselio kaimo.

Kloniai – ariama žemė ir pieva. Lygi vieta, molis, juodžemis. Apie 12 ha dydžio. 150 m į pietus nuo Krasnaselio kaimo.

Krasnaselis – kaimas. Laukai kalnuoti, žemės paviršius - molis, smėlis ir žvyras. 1,5 km ilgio, gyvena 6 gyventojai.

Smiltynai (vietinių žmonių vadinama Pieskos) – ariama žemė. Kalnuota, smėlėta vieta. Apie 8 ha dydžio. 300 m į pietus nuo Krasnaselio kaimo.

Pridotkai – ariama žemė. Kalnuota vieta, baltžemis. Apie 2 ha dydžio. 200 m į šiaurę nuo Krasnaselio kaimo.

Rudynė – pieva. Lygi vieta, ruda žemė (durpžemis). Apie 2,5 ha dydžio. 300 m į šiaurės vakarus nuo Krasnaselio kaimo.

Raistai – pieva. Durpžemis, kupstuota pieva, lygi vieta. Apie 10 ha dydžio. 50 m į rytus nuo Krasnaselio kaimo.

Tamošizna (vietinių žmonių vadinama Tamačizna) – ariama žemė ir pieva. Kalnuota vieta, smėlis su žvyru. Apie 3 ha dydžio. 300 m į šiaurę nuo Krasnaselio kaimo.

Išpyla (vietinių žmonių vadinama Vysapas) – ariama žemė. Smėlis, kalnelis, aplink lyguma. Apie 1 ha dydžio. 250 m į šiaurę nuo Krasnaselio kaimo. „Toji vieta atrodo lig išpilta, nuo to ir tą vardą gavusi”.

Žvėrinčius – pieva, vakarų galas šlapias. Lygi vieta, juodžemis ir baltžemis. Apie 1,5 ha dydžio. 600 m į vakarus nuo Krasnaselio kaimo.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 58.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos