Krivonių senovės gyvenvietė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Krivonių senovės gyvenvietė. 2008 m. A. Kurilienės nuotr.

Krivonių senovės gyvenvietė yra Palomenės seniūnijoje, Krivonių kaime, 0,85 km į šiaurės rytus nuo Krivonių Šv. Antano Paduviečio bažnyčios, 0,25 km į pietus, pietvakarius nuo Laukystos ir Gamantos upių santakos, 0,15 km į pietryčius nuo Krivonių kaimo kapinių, dešiniajame Laukystos upės krante.

Gyvenvietė yra žemoje, apie 40x50 m dydžio smėlėtoje kalvelėje. Iš šiaurės vakarų, vakarų ir pietvakarių gyvenvietę supa Laukystos upės pakrantės, gyvenvietės pietrytinė dalis ribojasi su lauko keliuku. Anksčiau gyvenvietė buvo ariama. Dabar tai – dirvonuojantis laukas.

Senovės gyvenvietė yra valstybės saugoma.


Tyrinėjimai

Gyvenvietė buvo surasta 1996 m. Kultūros paveldo centro (A. Girininkas) ir Kaišiadorių etninės kultūros centro (O. Lukoševičius) žvalgomosios ekspedicijos metu. Tuomet paviršiuje pastebėjus titnago radinių, buvo ištirti 3 1x1 m dydžio šurfai. Nustatyta, kad gyvenvietėje kultūrinis sluoksnis vietomis išartas, kai kur po armeniu išlikęs iki 5–10 cm storio.

Tuomet gyvenvietėje rasta titnago (galinis gremžtukas, nuoskalos su utilizacija, apatinės skelčių dalys ir ašmenėlis), keramikos (lipdytos ir apžiestos keramikos šukės) radinių.


Pagal radinius senovės gyvenvietė datuota vėlyvuoju neolitu (III tūkstantmečio pr. Kr. II puse) ir I-II tūkstantmečiais po Kr.


Literatūra

  • Girininkas A. Nauji archeologijos paminklai Kaišiadorių rajone // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1996 ir 1997 metais. Vilnius, 1998, p. 451.
  • Grinkevičiūtė A., Gustaitis R., Karvelytė-Balbierienė V. Vadovas po Žaslius. Kaišiadorys, 2008, p. 92.
  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. Kaišiadorys, 2001, p. 248.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 42-43.
  • Saugos valstybė // Kaišiadorių aidai. Kaišiadorys, 2004, sausio 20, p. 2.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos