Krulikauskas Bronius

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Dviratininkas Bronius Krulikauskas

Krulikauskas Bronius (1934 m. balandžio 23 d. Paparčiuose – 1995 m. kovo 18 d. Vilniuje, palaidotas Druskininkų kapinėse) – dviratininkas, Lietuvos nusipelnęs treneris, vienas iš dviračių sporto rungties pradininkų Kaišiadoryse ir vienas žymiausių visų laikų Lietuvos dviratininkų.

Sporto pasiekimai

Dviračių sportą Bronius Krulikauskas pradėjo kultivuoti 1952 m. Sporto meistro normą įvykdė 1956 m. TSRS Tautų spartakiadoje daugiadienėse dviračių lenktynėse 2663 km nuotolyje išvystęs 37,4 km per val. vidutinį greitį.

II Sąjunginėje kaimo fizkultūrininkų spartakiadoje (1955) B. Krulikauskas 30 km kroso varžybose iškovojo čempiono medalį, nuotolį įveikęs per 1.12:42.0. Kaišiadorietis startavo ir 100 km komandinėse lenktynėse plentu, kur su V. Venciumi, A. Šiliniu ir A. Indrele iškovojo spartakiados nugalėtojų vardus.

1957 m. balandžio mėn. Vilkaviškyje vykusiose pirmosiose „Nemuno“ sporto draugijos dviračių varžybose vėl puikiai pasirodė B. Krulikauskas: 50 km rungtyje atskiru startu iškovojo čempiono medalį.

Tų pačių 1957 metų gegužės 15–26 dienomis nemuniečiai dalyvavo daugiadienėse dviračių varžybose Ryga–Vilnius–Ryga. Lenktynių nugalėtoju tapo B. Krulikauskas. Po šių lenktynių kaišiadorietis buvo pakviestas į TSRS kaimo jaunimo rinktinę ir su ja startavo liaudies demokratijos šalių dviratininkų lenktynėse Lenkijoje. Jose TSRS rinktinė iškovojo II vietą. B. Krulikauskui buvo įteiktas sidabro medalis. Tai buvo pirmasis Lietuvos Respublikos dviratininkas, pokaryje startavęs tarptautinėse varžybose. Individualiai jose B. Krulikauskas 150 km nuotolyje iškovojo ketvirtąją vietą.

1957 m. liepos 3–13 dienomis įvykusiose daugiadienėse lenktynėse „Aplink Tarybų Lietuvą“ „Nemuno“ draugijos I komandoje startavęs B. Krulikauskas individualiai laimėjo II vietą, o jo komanda taip pat buvo antra.

1958 m. gegužę „Nemuno“ komanda startavo daugiadienėse lenktynėse Vilnius–Ryga–Vilnius, kur I vietą laimėjo B. Krulikauskas, 1051 km nuotolyje išvystęs 38,1 km/val. vidutinį greitį. Rugsėjo mėn. jis taip pat gerai pasirodė ir daugiadienėse lenktynėse „Aplink Tarybų Lietuvą“ – užėmė III vietą. Beje, dalyvaudamas Estijos kaimo sporto draugijos „Joud“ spartakiados dviračių lenktynėse B. Krulikauskas 50 km rungtyje iškovojo III vietą.

Nemaža svarių pergalių kaišiadorietis pasiekė ir kitose dviračių lenktynėse (pvz., 1961 m. daugiadienėse Pabaltijo lenktynėse Vilnius–Ryga–Talinas–Ryga jis užėmė VI vietą, o nemuniečių komanda, kurios nariu jis buvo, laimėjo III vietą).

Dviratininkų varžybose dalyvavo ir Broniaus brolis Antanas (1938–1999). Jis buvo „Nemuno“ sporto draugijos II rinktinės narys.

Sesers Viktorijos prisiminimai

„Broliai Bronius ir Antanas, – rašo laiške iš Jonavos jų sesuo Viktorija Neimontienė, – nelengvai žengė į sportą. Nebuvo patalpų treniruotėms, o dviračiai buvo savo gamybos, surinkti iš dalių. Mūsų kiemas ir iki varžybų, ir po jų virsdavo remonto dirbtuvėmis. Tačiau broliai atkakliai dirbo, treniravosi, nebijojo sunkumų. 1956 m. Bronius buvo paskirtas sąjunginės žemės ūkio parodos dalyviu. Už pergalę sąjunginėse 100 km lenktynėse Bronius buvo apdovanotas televizoriumi. Šeimoje tai buvo sensacija. Tai buvo vienas pirmųjų televizorių Kaišiadoryse. 1959 m. Bronius baigė sąjunginius dviračių sporto trenerių kursus. Treniravo respublikos dviratininkus. Su žmona Aldona išaugino sūnų Arūną (baigęs Vilniaus pedagoginį institutą) ir dukrą Rasitą (baigusi Vilniaus inžinerinės statybos institutą)“.

Literatūra

  • Laurinavičius J. Kaišiadorių krašto žmonės: 100 biografijų. Kaišiadorys, 2002.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos