Liktarna

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Liktarna – žibintas, skirtas pasišviesti ūkinėse patalpose. Liktarnų rėmeliai buvo mediniai, iš dviejų ar trijų pusių įstiklinti, su stiklinėmis arba medinėmis durelėmis. Buvo ir metalinių žibintų. Metalinių žibintų viena, dvi, rečiau trys sienelės pagamintos iš skardos. Kartais sienelės būdavo stiklinės, o durelės skardinės arba stiklinės. Medinės liktarnos keturkampės, o metalinės įvairios: keturkampės, apvalios, netaisyklingos formos. Jų viduje statė lajinį žibintą, o atsiradus žibalui – lempelę be stiklo. Liktarna vadino ir fabrikinės gamybos žibalinį žibintą.

Fanarą taip pat dar vadino liktarna. Žibalinis. Pas lempą plonas stiklas, o pas fanarą storesnis. Lempą nesinešdavo į klojimą ar kur kitur, nes užpučia vėjas. O fanaro vėjas neužpučia (Žasliai).

Šaltiniai

  • Kaišiadorių muziejaus archyvas. B. 445. Žižliauskaitė L. Tautosaka. Etnografinių daiktų paaiškinimai. 2004 m. L. 3;
  • Kaišiadorių muziejaus archyvas. B. 595. Žižliauskaitė L. Kaišiadorių rajono papročiai, tautosaka, dainos, etnografinių sąvokų aiškinimas. 2005 m. L. 36.

Literatūra

  • Baltrušaitis V. Apšvietimo priemonės // Paparčių ir Žaslių apylinkės: straipsnių rinkinys / sud. J. Mačiokienė. – Kaišiadorys: Kaišiadorių etninės kultūros centras, 1997. - P. 279-283;
  • Baltrušaitis V., Žižliauskaitė L. Kaišiadorių etnografinis žodynėlis. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2006. - P. 65-66;
  • Lietuvių kalbos žodynas. T. VII. – Vilnius, 1966. - P. 496.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos