Malvicas Povilas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Urėdas Povilas Malvicas

Malvicas Povilas (1883 m. gruodžio 2 d. Žečkalnių kaime, Šakių apskritis. – 1981 m. rugsėjo 3 d. Laupheimo miestelyje, į pietus nuo Ulmo, Vakarų Vokietijoje; palaidotas Laupheimo kapinėse, Vokietijoje) – miškininkas, Kaišiadorių miškų urėdijos urėdas (1921–1939 m.), literatų mecenatas.

Turinys

Biografijos bruožai

Povilas Malvicas, baigęs Pilviškių pradžios mokyklą (1898), ketverius metus mokėsi Veiverių mokytojų seminarijoje, tačiau pedagogu netapo – nuo 1903 m. iki 1952 m. dirbo miškininku. Dirbo Griškabūdyje, Pilviškėse, Sudarge. Pirmojo pasaulinio karo pradžioje buvo išsiųstas į Irkutsko guberniją, vėliau persikėlė į Simbirską, o 1918 m. grįžo į Lietuvą. Dirbo Marijampolės ir Kazlų Rudos urėdijose urėdu, o nuo 1921 iki išėjimo į pensiją 1939 m. buvo Kaišiadorių miškų urėdijos urėdas.

Žinutė apie a. a. urėdą Povilą Malvicą (1883–1981) // Draugas. 1981 m. rugsėjo 9 d. P. 5. (žinutės atvaizdą pateikė Kęstutis Žemaitis)

Kadangi P. Malvico senelė buvo kilusi iš Rytprūsių, jis prieš pat Antrąjį pasaulinį karą repatrijavo į Vokietiją. Dirbo girininku Vitenbergijos miškuose iki 1952 m. Mirė 1981 m. rugsėjo 3 d. Laupheimo miestelyje, į pietus nuo Ulmo, Vakarų Vokietijoje. Palaidotas Laupheimo kapinėse, Vokietijoje.

Literatų mecenatas

Urėdas Povilas Malvicas (1883–1981) // Mūsų girios. 1938 m. Nr. 10. P. 636. (atvaizdą pateikė Kęstutis Žemaitis)

Kai P. Malvicas vadovavo Kaišiadorių miškų urėdijai, jos kontora buvo tarsi Kaišiadorių literatų klubas. Urėdijos kontoroje sekretoriumi tuo metu dirbo Justinas Pilyponis – fantastinių ir kriminalinių romanų pradininkas Lietuvoje. P. Malvicas finansavo kai kurių J. Pilyponio romanų leidybą. Už tai J. Pilyponis urėdui viešai dėkodavęs, dedikuodavęs kai kurias savo knygas.

Be J. Pilyponio, rašė ir urėdijos buhalteris Povilas Turčila. Jis išleido du pramoginius romanus, spaudoje skelbė eilėraščius. Neretai urėdijos kontoroje lig vėlumos degė šviesa: P. Malvicas, J. Pilyponis ir P. Turčila diskutavo apie literatūrą, naujas knygas, skaitė ir aptarinėjo savo kūrinius

Urėdas P. Malvicas buvo literatūros mėgėjas ir pats bandė rašyti. Jis bendradarbiavo „Mūsų girių“ žurnale, paskelbė keletą straipsnių apie prof. P. Matulionį, kai kuriuos kitus garsius miškininkus, apie Kaišiadorių urėdijos veiklą. Atsidūręs Vokietijoje, parašė atsiminimus. Jo rašinių stilius lengvas, grakštus, kalba vaizdinga, žodinga.

P. Malvicas prisomintinas kaip pirmasis Kaišiadorių plunksnos darbininkų globėjas, rėmėjas, skatintojas kurti ir pats dažnai ėmęsis plunksnos į rankas.

Šaltiniai

  • Draugas. 1981 m. rugsėjo 9 d. P. 5.
  • Mūsų girios. 1938 m. Nr. 10. P. 636.

Literatūra

  • Laurinavičius J. Kaišiadorių krašto žmonės: 100 biografijų. Kaišiadorys, 2002.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos