Nažutka

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Nažutka. Kaišiadorių r. Piešė Diana Tomkuvienė.


Nažutka – trumpas moteriškas švarkas. Siuvama palaida arba į liemenį. Pirmosios daugiausia dėvėtos pagyvenusių moterų, įliemenuotos – jaunų. Prie namie austų sijonų dėvėjo šilkines ir vilnones nažutkas, o išeigai siuvamos iš fabrikinės gamybos audinio. Švarkelių rankovės pečiuose rauktos, o apačioje su rankogaliais, atvartais ar lygios. Nugaroje nuo liemens daromi priešpriešiniai klosteliai. Apykaklė būdavo stačia arba atversta.

Rytą apsisegdavo platų palinį andaroką, apsivilkdavo palaidą juodą kongero nažutką, užsijuosdavo balta prijuostę ir pasikaišydavo, kad nedulkėtų, apsigobdavo baltą arba raibą skarelę ir laukdavo, kad sūnus ją į atlaidus vežtų (Darsūniškis). Motina vilkėjo nažutkėlę iš pirktinio kašmyrinio tamsiai mėlyno audinio su brindukėmis aplink (Kaišiadorys).
Šaltiniai

  • Kaišiadorių muziejaus archyvas. B. 64. Čilvinaitė M. Kalendoriniai papročiai. Darsūniškio apyl. 1972 m. L. 33;
  • Lietuvos literatūros ir meno archyvas. F. 397. Ap. 1. B. 334. L. 24.

Literatūra

  • Baltrušaitis V., Žižliauskaitė L. Kaišiadorių etnografinis žodynėlis. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2006. - P. 76;
  • Bernotienė S. Lietuvių liaudies moterų drabužiai XVIII a. – XX a. pr. – Vilnius, 1974. - P. IX;
  • Mastonytė M. Dzūkijos moterų drabužiai XIX a. antroje pusėje – XX a. pradžioje // Iš lietuvių kultūros istorijos. T. III. – Vilnius, 1961. - P. 180;
  • Pocevičiūtė A., Statauskienė L., Gedmantienė A. Darbai su audinių siūlais, verpalais. Drabužių kultūra. – Kaunas, 2000. - P. 66.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos