Nemaitonių, Žydiškių pilkapynas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Išlikęs pilkapis Nemaitonių, Žydiškių pilkapyne. 2008 m. L. Kurilos nuotr.

Nemaitonių, Žydiškių pilkapynas buvo Nemaitonių seniūnijoje, Nemaitonių kaimo šiaurės rytinėje dalyje, 0,8 km į šiaurės vakarus nuo Žydiškių kaimo, 0,65 km į šiaurę, šiaurės vakarus nuo Švenčiaus ežero šiaurinio kranto, 5 m į šiaurės rytus nuo kelio, vedančio iš KlėriškiųNemaitonių kelio į Žydiškes, į vakarus nuo lauko keliuko, dirvonuojančiame lauke.

Jau 1970 m. tyrinėjimų metu geriau išlikę buvo tik 5 pilkapiai (vienas iš jų gerai išlikęs, keturi apardyti). Jų sampilai buvo 3–13 m skersmens, iki 1 m aukščio. Pilkapyną, manoma, sudarė gerokai daugiau pilkapių, bet tyrinėjimų metu dauguma iš jų jau buvo visiškai suardyti.

Šiuo metu išlikęs tik vienas pilkapis. Jis yra tarsi neaukštoje atskiroje kalvelėje, kuri yra aukštesnės kalvos rytinėje papėdėje. Į šiaurę, šiaurės vakarus nuo pilkapio kalvelės yra pelkė. Pilkapį iš šiaurės rytų ir pietryčių pusių juosia lauko keliukas. Pilkapio sampilas yra ovalo formos, 16,5 m ilgio (šiaurės – pietų kryptimi), 8,5 m pločio (vakarų – rytų kryptimi) ir apie 1 m aukščio. Jo kraštai ir centrinė dalis apardyti lauko keliuko, ilgalaikio arimo ir senai iškastų duobių. Pilkapio šiauriniame pakraštyje stovi betoninis elektros stulpas su dviem atramomis, kuris greičiausiai ir išsaugojo pilkapį nuo sunaikinimo ariant.

Išlikęs pilkapis yra registrinis objektas.


Turinys

Padavimai, pasakojimai

Pilkapiai žmonių vadinti Koplyčkomis. Pasakojama, kad šioje vietoje jų buvo apie 15.


Tyrinėjimai

Pilkapynas tyrinėtas 1970 m. Tuomet E. Butėnienės vadovaujama ekspedicija ištyrė 5 pilkapius, kuriuose buvo rasti 2 griautiniai ir 1 degintinis kapas. 2008 m. išlikęs pilkapis buvo išmatuotas, nustatyta jo teritorija (B. Dakanis, L. Kurila, A. Kurilienė).

Laidosena

1970 m. tyrrimų metu paaiškėjo, kad pilkapiai buvo su akmenų vainikais, grindiniais, dalis – krauti iš akmenų. Vienintelio išlikusio pilkapio sampilo šlaituose kyšo du stambūs akmenys, galbūt – vainiko fragmentai. Tyrimų metu buvo rasti 2 griautiniai palaidojimai ir vienas degintinis kapas. Pastarasis ir vienas griautinis kapas buvo apardyti, juose nerasta įkapių. Tuo tarpu dar kitame kape V–VI a. įkapės (geležinis antskydis, geležinis platus kovos peilis, geležinis peilis, geležinė ovalinė diržo sagtis, lankinė žalvarinė segė) buvo rastos po sampilu didelėje duobėje. Kapo duobės galuose primesta akmenų. Kapo viršuje sudėtas akmenų vainikas. Kape neaptikta mirusiojo kaulų pėdsakų, todėl galima manyti, jog tai – simbolinis kapas arba kaulai yra visiškai sunykę.

Pilkapiai – nevienalaikiai. Griautiniai palaidojimai datuojami V–VI a., degintinis palaidojimas yra vėlyvesnis. Pilkapynas datuojamas viduriniuoju geležies amžiumi (V–VIII/IX a.).


Šaltiniai

  • Butėnienė E. Nemaitonių kaimo pilkapyno, Kleriškių apyl, J. Janonio kolūkis, Kaišiadorių raj., 1970 m. tyrinėjimų dienoraštis. 1970. LIIR. B 404.
  • Dakanis B., Kurila L., Kurilienė A, Kalvių, Klėriškių ir Varkalių pilkapynų, Nemaitonių pilkapio ir Žydiškių senovės gyvenvietės (Kaišiadorių r.) 2008 m. žvalgymų ataskaita. 2008. KPCA. B. neinv., p. 3-4.
  • Vaitkevičius V. Kai kurie Užuguosčio – Aukštadvario apylinkių senovės bruožai. 1994. LIIR. B. 2231, p. 42.


Literatūra

  • Butėnienė E. Archeologiniai paminklai Kaišiadorių rajone // Į komunizmą. Kaišiadorys, 1971, spalio 12, p. 3.
  • Butėnienė E. Nemaitonių, Kaišiadorių raj., pilkapių tyrinėjimai 1970 m. // Archeologiniai ir etnografiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1970 ir 1971 metais. Vilnius, 1972, p. 39–40.
  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. Kaišiadorys, 2001, p. 129.
  • Kurila L. Kaišiadorių apylinkių pilkapynai // Atspindžiai. Kultūros priemenė. 2007, gruodis, p. 22.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 207-209.
  • Kurilienė A., Kurila L., Gustaitis R. Nauji pilkapynai Kaišiadorių rajone // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2008 metais. Vilnius, 2009, p. 476-477.
  • Lietuvos TSR archeologijos atlasas, T. III. I–XII a. pilkapynai ir senkapiai. Vilnius, 1977, p. 71–72

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos