Nemaitonių senovės gyvenvietė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Nemaitonių senovės gyvenvietė. 2007 m. L. Kurilos nuotr.

Nemaitonių senovės gyvenvietė yra Nemaitonių seniūnijoje, Vaitkūnų kaimo šiaurinėje dalyje, 1,1 km į rytus nuo kelio NemaitonysKlėriškės, ir 0,5 km į šiaurės rytus nuo VaitkūnųNemaitonių kelio, Švenčiaus ežero vakarinėje pakrantėje, 0,13 km į vakarus nuo Švenčiaus ežero vakarinio kranto, apie 0,2 km į pietus nuo Alsyčios upelio kairiojo kranto, šalia asfaltuoto keliuko, vedančio iš Nemaitonių kaimo į valčių prieplauką.

Gyvenvietė yra Švenčiaus ežero vakarinėje pakrantėje, ant aukštos viršsalpinės terasos ir šios terasos šlaite, besileidžiančiame į salpą. Gyvenvietės šiaurinė dalis pažeista tiesiant keliuką iš Nemaitonių kaimo į valčių prieplauką, likusi gyvenvietės dalis apardyta ilgą laiką ariant.

Senovės gyvenvietė yra valstybės saugoma.


Tyrinėjimai

Gyvenvietė buvo surasta 1995 m. Kultūros paveldo centro (A. Girininkas) ir Kaišiadorių etninės kultūros centro (O. Lukoševičius) žvalgomosios ekspedicijos metu. Tuomet paviršiuje pastebėjus titnago radinių, buvo ištirtas 1 kv. m. dydžio šurfas. Nustatyta, kad pietinėje ir centrinėje gyvenvietės dalyje yra išlikęs 5-10 cm storio kultūrinis sluoksnis.

Tuomet rasta titnago (ašmenėlių, peilių, retušuotų skelčių ir nuoskalų, taip pat neretušuotų nuoskalų), akmens (pasvarų, skaldytų akmenų), keramikos (viena puodo šukė) radinių.


Pagal radinius senovės gyvenvietė datuota vėlyvuoju neolitu (III tūkstantmečio pr. Kr. II puse).


Šaltiniai

  • Girininkas A. Žvalgomosios archeologinės ekspedicijos Kaišiadorių raj. 1995 m. ataskaita. 1995. LIIR. F. 1. B. 2514, p. 7–8, 18, 21.
  • Vaitkevičius V. Kai kurie Užuguosčio – Aukštadvario apylinkių senovės bruožai. 1994. LIIR. F. 1. B. 2231, p. 45.


Literatūra

  • Girininkas A. Nauji archeologijos paminklai Kaišiadorių rajone // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1994 ir 1995 metais. Vilnius, 1996, p. 292.
  • Girininkas A., Lukoševičius O. Archeologinių paminklų paieškos Kaišiadorių rajone // Baltų archeologija, Nr. 3(6). Vilnius, 1995, p. 23.
  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. Kaišiadorys, 2001, p. 129.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 55-56.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos