Orvidas Cezaris Jokūbas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
(Skirtumai tarp versijų)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
(Naujas puslapis: '''Orvidas Cezaris Jokūbas''' (1820 m. Plytninkų dvare – 1868 m. Kurske, Rusija) - pulkininkas, Plytininkų dvaro savininkas. Mokėsi bajorų...)
 
 
(1 naudotojo 2 tarpiniai keitimai nėra rodomi)
Eilutė 1: Eilutė 1:
'''Orvidas Cezaris Jokūbas''' (1820 m. [[Plytininkai|Plytninkų dvare]] – 1868 m. Kurske, Rusija) - pulkininkas, [[Plytininkai|Plytininkų dvaro]] savininkas.
+
[[Vaizdas:ORVIDAS_CEZARIS_JOKUBAS.JPG|200px|thumb|right|Cezaris Jokūbas Orvidas]]
  
Mokėsi bajorų institute Vilniuje, vėliau – Susisiekimo kelių institute Peterburge, kurį baigęs dirbo inžinieriumi Tverėje. 1857 m., turėdamas pulkininko laipsnį, išėjo į atsargą ir apsigyveno gimtajame [[Plytininkai|Plytninkų dvare]]. Užsitarnautas autoritetas tarp apylinkės gyventojų labai nepatiko carinei valdžiai. 1863 m. sausio mėnesį, prieš pat sukilimą, jis buvo įkalintas kalėjime Vilniuje. 1864 m. kovo mėn. pabaigoje ištremtas į Civilsko miestą Kazanės gubernijoje. Po keturių metų (1868) perkeltas į Kurską, kur tais pačiais metais ir mirė.
+
'''Orvidas Cezaris Jokūbas''' (1820 m. [[Plytninkai|Plytninkų dvare]] – 1868 m. Kurske, Rusija) - pulkininkas, [[Plytninkai|Plytininkų dvaro]] savininkas.
 +
 
 +
Cezaris Jokūbas Orvidas gimė Pranciškaus ir Teresės iš Geištorų šeimoje. Mokėsi Vilniaus bajorų institute, vėliau Peterburgo komunikacinių kelių institute, kurį baigęs pradėjo dirbti inžinieriumi Tverėje. 1857 m., turėdamas pulkininko laipsnį, išėjo į atsargą ir apsigyveno [[Plytninkai|Plytninkuose]]. 1861 m. tapo valstiečių reikalų tvarkytoju. Už dalyvavimą sukilime 1863 m. sausį areštuotas ir įkalintas Vilniuje. 1864 m. kovo pabaigoje ištremtas į Civilską Kazanės gubernijoje. Po kelerių metų (1868) perkeltas į Kurską, kur tais pačiais metais mirė. Jo sūnus teisininkas Adomas, dar jaunas, 1887 m. mirė Peterburge nuo juodligės. C. Orvido motinos brolio sūnus (jo pusbrolis), turėjęs dvarą netoli Kėdainių, buvo publicistas, visuomeninis - politinis veikėjas Jokūbas Geištoras (1827-1892), 1863 m. sukilimo dalyvis, „baltųjų“ organizacijos vadovas. Būdamas 8 metų amžiaus, J. Geištoras visus metus (1835-1836) praleido [[Plytninkai|Plytninkų]] dvare kartu su dėdės vaikais, tarp jų ir su C. Orvidu. Jie kartu ruošėsi mokslams. J. Geištoras apie C. Orvidą užsimena savo atsiminimuose, 1913 m. išleistuose Vilniuje. Jau po C. Orvido mirties jo žmona Zofija Elžbieta (gimusi 1831 m.) pasistengė, kad ištremtam J. Geištorui būtų leista persikelti iš Sibiro arčiau - į europinę Rusijos dalį (Viatką). Apie Zofiją Elžbietą J. Geištoras irgi ne kartą užsimena savo memuaruose. Pagal vietinių žmonių pasakojimus, dvaro savininkai Orvidai buvo laidojami [[Kalviai|Kalvių]] kapinių koplyčioje ir [[Vilūnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia|Vilūnų bažnyčios]] rūsyje.
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==
 
<small>
 
<small>
 +
* Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 108.
 
* Kas yra kas Lietuvoje. Kraštiečiai. Kaišiadorys. - Kaunas: UAB „Neolitas“, 2009. - P. 112.  
 
* Kas yra kas Lietuvoje. Kraštiečiai. Kaišiadorys. - Kaunas: UAB „Neolitas“, 2009. - P. 112.  
 
</small>
 
</small>
  
 
[[Kategorija: Biografijos]]
 
[[Kategorija: Biografijos]]
 +
[[Kategorija: Karininkai / Kariai]]
 +
[[Kategorija: Dvarininkai / Didikai]]

Dabartinė 00:39, 19 lapkričio 2015 versija

Cezaris Jokūbas Orvidas

Orvidas Cezaris Jokūbas (1820 m. Plytninkų dvare – 1868 m. Kurske, Rusija) - pulkininkas, Plytininkų dvaro savininkas.

Cezaris Jokūbas Orvidas gimė Pranciškaus ir Teresės iš Geištorų šeimoje. Mokėsi Vilniaus bajorų institute, vėliau Peterburgo komunikacinių kelių institute, kurį baigęs pradėjo dirbti inžinieriumi Tverėje. 1857 m., turėdamas pulkininko laipsnį, išėjo į atsargą ir apsigyveno Plytninkuose. 1861 m. tapo valstiečių reikalų tvarkytoju. Už dalyvavimą sukilime 1863 m. sausį areštuotas ir įkalintas Vilniuje. 1864 m. kovo pabaigoje ištremtas į Civilską Kazanės gubernijoje. Po kelerių metų (1868) perkeltas į Kurską, kur tais pačiais metais mirė. Jo sūnus teisininkas Adomas, dar jaunas, 1887 m. mirė Peterburge nuo juodligės. C. Orvido motinos brolio sūnus (jo pusbrolis), turėjęs dvarą netoli Kėdainių, buvo publicistas, visuomeninis - politinis veikėjas Jokūbas Geištoras (1827-1892), 1863 m. sukilimo dalyvis, „baltųjų“ organizacijos vadovas. Būdamas 8 metų amžiaus, J. Geištoras visus metus (1835-1836) praleido Plytninkų dvare kartu su dėdės vaikais, tarp jų ir su C. Orvidu. Jie kartu ruošėsi mokslams. J. Geištoras apie C. Orvidą užsimena savo atsiminimuose, 1913 m. išleistuose Vilniuje. Jau po C. Orvido mirties jo žmona Zofija Elžbieta (gimusi 1831 m.) pasistengė, kad ištremtam J. Geištorui būtų leista persikelti iš Sibiro arčiau - į europinę Rusijos dalį (Viatką). Apie Zofiją Elžbietą J. Geištoras irgi ne kartą užsimena savo memuaruose. Pagal vietinių žmonių pasakojimus, dvaro savininkai Orvidai buvo laidojami Kalvių kapinių koplyčioje ir Vilūnų bažnyčios rūsyje.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 108.
  • Kas yra kas Lietuvoje. Kraštiečiai. Kaišiadorys. - Kaunas: UAB „Neolitas“, 2009. - P. 112.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos