Pažerskis Juozas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Juozas Pažerskis

Pažerskis Juozas (g. 1885 m. spalio 28 d. Kaune) - daraktorius, knygnešys.

Tėvai – neturtingi miestelėnai. 1901 m. baigė Kauno keturklasę mokyklą. Platino lietuvišką spaudą iki spaudos draudimo panaikinimo Rumšiškių, Garliavos, Pakuonio apylinkėse. Nuo 1902 m. žiemomis mokė vaikus Būblių kaime. Vasaromis vykdavo uždarbiauti į Kauną. Turėdavo apie 30 mokinių. Mokė ir gyveno pas tėvus, kurių vaikai lankė mokyklą, tiek savaičių, kiek buvo tiek to ūkininko vaikų – mokinių. Mokė lietuviškai skaityti ir rašyti, taip pat aritmetikos, istorijos, geografijos. Berniukus pamokydavo skaityti rusiškai. Tėvai už vaiko mokymą mokėdavo po 25-30 kapeikų per mėnesį ir išlaikydavo daraktorių – duodavo maisto ir rūbų. Mokytojavo ir po spaudos draudimo panaikinimo. Dalyvavo 1905 m. revoliucijoje, priklausė Lietuvos socialdemokratų partijai, platino anticarinius atsišaukimus. 1907 m. už slaptą vaikų mokymą buvo policijos suimtas, bet už piniginį užstatą paleistas. Ir vėliau mokytojavo Trakų apskrityje - Darsūniškyje, Bijautonyse (nuo 1909 m. iki Pirmojo pasaulinio karo) ir kitur. Bijautonyse vedė vietos merginą Nastę Kudrevičiūtę.

1943 m. užrašė atsiminimus apie knygnešį daraktorių Mykolą Žydanavičių. Buvo padavęs prašymą dėl knygnešio pensijos paskyrimo.

Šaltiniai

  • Lietuvos centrinis valstybės archyvas. F. 391. Ap. 8. B. 540. Paraidinis knygnešių, švietėjų ir kitų įžymiųjų lietuvybės žadintojų sąrašas Vytauto Didžiojo Muziejui Kaune. L. 32.

Literatūra

  • Kaluškevičius, Bejaminas; ir Misius, Kazys. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. Vilnius, Diemedžio leidykla, 2004, p. 358.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos