Padalių senovės gyvenvietė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Koordinatės: LKS 543665, 6089751
Padalių senovės gyvenvietė. 2008 m. A. Kurilienės nuotr.

Padalių senovės gyvenvietė yra Žaslių seniūnijoje, Padalių kaime, 50 m į vakarus nuo kairiojo Neries kranto, priešais Neryje esančią salą, 1 km į pietryčius nuo perkėlos per Nerį, 0,45 km į rytus nuo Mikalaučiškių–Čiobiškio kelio.

Gyvenvietė įkurta ant I viršsalpinės Neries terasos, ant kalvelės, nusidriekusios palei upę pietų – šiaurės kryptimi. Gyvenvietės pietinė dalis aukštesnė, apsodinta pušimis.

Gyvenvietės ietinėje dalyje, arčiau upės (šlaito viršuje), yra iškasta 2x2 m dydžio duobė. Gyvenvietė, daugiausia jos šiaurinė dalis, ilgą laiką buvo ariama.

Senovės gyvenvietė yra valstybės saugoma.


Tyrinėjimai

Titnago radiniai: skeltės, rėžtukas, skaldytinių dalys, iš Padalių senovės gyvenvietės. Saugoma Kaišiadorių muziejuje. A. Kurilienės nuotr.

Gyvenvietė buvo surasta 1996 m. Kultūros paveldo centro (A. Girininkas) ir Kaišiadorių etninės kultūros centro (O. Lukoševičius) žvalgomosios ekspedicijos metu. Žvalgymų metu buvo ištirti 5 1x1 kv. m. dydžio šurfai (4 jų ištirti gyvenvietės pietinėje dalyje, 1 - šiaurinėje).

Nustatyta, kad gyvenvietės pietinėje dalyje kultūrinis sluoksnis yra iki 34–50 cm storio. Jame rasta titnago (galinis gremžtukas, skaldytinis, skeltės su utilizacija ir be utilizacijos, nuoskalos) ir keramikos (lipdytos keramikos grublėtu ir lygiu paviršiumi šukių, tinko gabalėlių) radinių. Gyvenvietės šiaurinėje dalyje kultūrinis sluoksnis siekia iki 55 cm storio. Čia dirvos paviršiuje aptiktas akmeninis cilindrinis 3,5x3,2 cm dydžio ir 1,2 cm storio verpstukas ir lipdytos keramikos šukių. Kai kurios iš jų puoštos banguotomis linijomis. Dirvos paviršiuje rastos kelios žiestos keramikos šukės. Rasta ir skaldytų akmenų, vienas akmeninis tinklo pasvaras.


Pagal radinius gyvenvietės pietinė dalis datuojama mezolitu, vėlyvuoju neolitu ir viduriniuoju geležies amžiumi, šiaurinė dalis – II tūkstantmečio pradžia.


Literatūra

  • Girininkas A. Nauji archeologijos paminklai Kaišiadorių rajone // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1996 ir 1997 metais. Vilnius, 1998, p. 450.
  • Grinkevičiūtė A., Gustaitis R., Karvelytė-Balbierienė V. Vadovas po Žaslius. Kaišiadorys, 2008, p. 100.
  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. Kaišiadorys, 2001, p. 255.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 56-57.
  • Saugos valstybė // Kaišiadorių aidai. Kaišiadorys, 2004, sausio 20, p. 2.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos