Paparčių senovės gyvenvietė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Paparčių senovės gyvenvietė. 2009 m. A. Kurilienės nuotr.

Paparčių senovės gyvenvietė yra Paparčių seniūnijoje, Paparčių kaimo šiaurės rytinėje dalyje, dešiniajame Žiežmaros upės krante.

Gyvenvietė buvo įkurta į Žiežmaros upės slėnį įsiterpusios aukštumos šiaurės vakariniame pakraštyje. Iš pietvakarių, vakarų, šiaurės ir šiaurės rytų gyvenvietę juosia Žiežmaros upė ir jos slėnis, į pietryčius tęsiasi aukštuma. Šiaurės vakariniame šlaite, 3–4 m žemiau kalvos viršaus yra terasa.

Gyvenvietės teritorijoje iškastos kelios duobės. Iš kalvelės pietiniame šlaite esančios atodangos (jau už gyvenvietės ribų) intensyviai kasamas smėlis.

Senovės gyvenvietė yra valstybės saugoma.


Tyrinėjimai

1995 m. Kultūros paveldo centro (A. Girininkas) ir Kaišiadorių etninės kultūros centro (O. Lukoševičius) žvalgomosios ekspedicijos metu kalvoje aptikta titnaginių radinių. 1997 m. A. Girininkas pakartotinai aplankė šią vietą. Tuomet kalvos viršuje ištyrus 2 1x1 m dydžio šurfus, 30–35 cm gylyje, užfiksuotas išlikęs apie 10 cm storio kultūrinis sluoksnis. Terasoje kultūrinio sluoksnio nerasta. Buvo aptikta titnago radinių: skaldytinis, skelčių, nuoskalų, taip pat lipdytos keramikos šukių.


Pagal radinius gyvenvietė datuojama plačiu laikotarpiu - mezolitu ir neolitu (VIII - III tūkstantmečiais pr. Kr.).


Literatūra

  • Girininkas A. Nauji archeologijos paminklai Kaišiadorių rajone // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1996 ir 1997 metais. Vilnius, 1998, p. 451.
  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. Kaišiadorys, 2001, p. 192.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 58-59.
  • Saugos valstybė // Kaišiadorių aidai. Kaišiadorys, 2004, sausio 20, p. 2.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos