Plentinė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Plentinė 1931 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.

Plentinė (Plentauka, Plentuvka), viensėdis, buvęs Gegužinės parapijoje, Gegužinės miške. Apie 1 km nuo Plentinės buvo du ežerai - Bedugnis ir Kovinė (ežeras). Plentuvka (2 sodybos, 13 gyventojų katalikų - R. Černiavskio ir F. Lakovičiaus šeimos) paminėta 1909 m. Gegužinės parapijos gyvenviečių sąraše. Tuo metu Plentinė priklausė Gegužinės dvarininkui Žižnevskiui. 1924 m. buvo išparceliuotas A. Korfui priklausęs Gegužinės dvaras su Plentaukos pievomis. Šios pievos užėmė 7,13 ha. 1925 m. išparceliuoti Žižniauskams priklausę Gegužinės dvaro Plentinės, Grikapolio ir Zaklės ūkiai. Paskui Plentinės žemė buvo paversta eiguva. Viensėdis Plentinė pažymėtas 1931, 1933 m. išleistuose Lietuvos kariniuose topografiniuose žemėlapiuose. Šiuo metu buvusio viensėdžio vietoje - miškas.

Iš Plentinės kilusi Vanda Lukenskaitė (1923-1992). 1935 m. baigė Antanaičių pradinę mokyklą. Ilgametė Kaišiadorių rajono laikraščio „Į komunizmą“ žurnalistė. Keliolika metų ji rengė puslapį „Mūsų moterims“. Palaidota Kaišiadorių kapinėse.

Vietovardis

Girininkas Juozas Giraitis iš Šilasėdų vienkiemio 1939 m. liepos mėnesį užrašė Plentinės vienkiemio vietovardį. Pateikėjas nenurodytas.

Plentinė (vietos žmonės vadina Plentuvka) – eigulio pasoda. Dirva durpinga, priesmėlis. „Vienkiemis nusavintas iš Gegužinės dvaro kartu su mišku”. „Žemesnės vietos buvo apaugę krūmais. Tas vietas kiek nusausino ir krūmus iškirto. Žmonės sako - „išplentavojo”. Karo topografai poligono žemėlapiuose pavadino „vnk. Plentinė” ir šis vardas jau plačiai prigijęs. Kai kas dar vadina „Plentauka””.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 164.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos