Plotka (panuometis)

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Plotka (panuometis) – moters drabužis. Tai balinto lino, dvinyčio, keturnyčio, šešianyčio ir aštuonianyčio audimo skaros. 1,5-3 m ilgio ir 70-150 cm pločio. Galai užbaigti pintais kutais ar pinikais, virš kurių dar įaustos raudonų ar mėlynų siūlų juostelės. Būdavo vienpalės arba dvipalės. Dėvimos po nuometu arba atskirai nuo jo. Plotkas dėvėjo ištekėjusios moterys.

Plotka – aštuonianytė, kuri turėjo apie 4 m ilgio ir buvo užbaigta namie rištais kutais. Bobutė ir kitos moterys ėjo vasarą į bažnyčią vienmarškinės ir su „plotka“ (Vilkiškės). Nuotaka pasirengusi eiti kloniotis per kaimą, apsisupusi galvą plotka. Plotka aštuonianytė, 150x150 cm. Pažymėta, kad nesusimaišytų, specialia žyme (Vladikiškės).

Šaltiniai

  • Lietuvos istorijos instituto Etnografijos skyriaus archyvas. Neg. Nr. 7192, 7196;
  • Lietuvos literatūros ir meno archyvas. F. 397. Ap. 1. B. 331. L. 94.

Literatūra

  • Baltrušaitis V., Žižliauskaitė L. Kaišiadorių etnografinis žodynėlis. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2006. - P. 86-87;
  • Bernotienė S. Lietuvių liaudies moterų drabužiai XVIII a. – XX a. pr. – Vilnius, 1974. - P. IX;
  • Mastonytė M. Dzūkijos moterų drabužiai XIX a. antroje pusėje – XX a. pradžioje // Iš lietuvių kultūros istorijos. T. III. – Vilnius, 1961. - P. 184-185;
  • Pocevičiūtė A., Statauskienė L., Gedmantienė A. Darbai su audinių siūlais, verpalais. Drabužių kultūra. – Kaunas, 2000. - P. 70.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos