Ringailių alkakmenis

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Ringailių alkakmenis. 2007 m. A. Kurilienės nuotr.

Ringailių alkakmenis yra Nemaitonių seniūnijoje, į šiaurės rytus nuo Ringailių kaimo, apie 0,4 km į šiaurę - šiaurės rytus nuo kelio NemaitonysVarkalės, pietvakariniame [[Ringailių alkakalnis, vadinamas Kupolio kalnu|Ringailių alkakalnio, vadinamo Kupolio kalnu, šlaite, maždaug 56 m į šiaurės rytus nuo bevardžio kanalizuoto upelio.

Alkakmenis yra maždaug 3 m ilgio šiaurės vakarų – pietryčių kryptimi ir iki 1,4 m pločio šiaurės rytų – pietvakarių kryptimi. Aukštis šiaurės vakaruose siekia 1,35–1,4 m, pietryčiuose – 2,1–2,25 m. Akmuo XX a. buvo apskaldytas, todėl jo kraštuose likusios skaldymo žymės. Viršutinė plokštuma, nepaisant kelių ryškesnių įskėlimų, nenukentėjo. Akmens plokštumoje likęs 1,25x1,15 m dydžio ir 12 cm gylio įdubimas ryškiomis briaunomis iš šiaurės rytų, šiaurės, šiaurės vakarų, vakarų ir pietvakarių pusių


Padavimai, pasakojimai

Pasakojama, kad į akmenį trenkęs Perkūnas ir jį suskaldęs. Dar vienas padavimas pasakoja, kad akmens įdubime susirinkęs lietaus vanduo buvo skirtas paukščiui, kuris atskrisdavęs to vandens atsigerti.


Šaltiniai

  • Vaitkevičius V. Prienų, Kaišiadorių, Trakų rajonų Užuguosčio apylinkių) alkų aprašymai. 1992. KPC A. F. 30. Ap. 1. B. 5, p. 18.
  • Vaitkevičius V. Kai kurie Užuguosčio – Aukštadvario apylinkių senovės bruožai. 1994. LIIR. B. 2231, p. 55.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. Kaišiadorys, 2001, p. 130.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 370.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos