Rusinė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Rusinkai ir apylinkės 1932 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.

Rusinė (Rusinka, Rusinkai), kaimas Žaslių seniūnijoje, 3,5 km į šiaurę nuo Žaslių, 12 km į šaurės rytus nuo Kaišiadorių.

Turinys

Istorija

1779 m. J. Chreptavičius, Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės pakancleris, pardavė Papartėlių (tuomet vadintų Paparčiais) dvarą su jam priklausančiais kaimais, tarp jų ir Rusine, M. Zaleskiui, Gardino kardininkui ir Trakų kaštelionui. 1795 m. Papartėlių dvaro priklausiusioje Rusinėje buvo 8 sodybos ir 38 gyventojai. 1897 m. Rusinės užusienyje - 47 gyventojai ir 29 dešimtinės žemės. 1888 m. skunde Vilniaus žandarmerijos valdybos viršininkui minima, kad valstietė Vinickienė iš Rusinės užusienio turi „Prūsijoje spausdintų žemaitiškų maldaknygių“. 1923 m. Rusinkų kaime buvo 7 sodybos, 33 gyventojai, 1947 - 6 sodybos, 28 gyventojai. 1937 m. paminėtas kaimas Rusinė (Rusinka). Šiuo metu kaimas negyvenamas.

Vietovardžiai

Papartėlių pradžios mokyklos mokytoja Ona Vitkauskienė 1935 m. lapkričio mėnesį užrašė Rusinkų kaimo vietovardžius. Pateikėja - Agota Vinickienė, 60 m. amžiaus, gimusi šStabintiškių kaime.

Bažynė – ariama žemė. Molis, 0,25 ha dydžio. Nuo Mončiūnų kaimo apie 250 m; nuo vieškelio - 500 m.

Beržynas – pieva. Molis ir juodžemis. Apie 0,25 ha dydžio. Nuo vieškelio apie 700 m.

Gojus – krūmokšniai. Juodžemis, apie 4 ha dydžio. Nuo vieškelio apie 1,5 km. „Seniau čia buvo alksnynas, o dabar palikę tik krūmokšniai”.

Grikiška – dirva. Smėlis, apie 2 ha dydžio. Nuo Rusinkų kaimo apie 250 m. „Kadangi čia daugiausia sėja grikius, tai ir davė tą pavadinimą”.

Kapinėlės (vietos tarme Kapinėlas) – aukštuma. Žvyras, apie 10 arų dydžio. Nuo vieškelio apie 50 m. „Iš čia dabar imamas žvyras. Randama kaulų ir kryželių”.

Laukysta – pieva. Pailga pieva, paviršiuje - juodžemis. Apie 3,5 ha dydžio. Prie pat Laukystos upelio. Nuo vieškelio į vakarus apie 50 m.

Sklepas – duobės. Paviršiuje žvyras ir smėlis. Apie 20 arų dydžio. Nuo kaimo į vakarus apie 150 m. „Seniau čia buvo pilamos bulvės. Dabar atiteko M. Markevičiui”.

Šarkienės bala – bala. Šlapia pieva, pailga. Apie 300 kvadratinių metrų ploto. Nuo Stabinciškių kaimo į rytus apie 1 km.

Užubalis – dirva ir pieva. Aplink supa pelkės, pailgos formos. Apie 0,5 ha dydžio. Nuo Stabinciškių kaimo į rytus apie 1,25 km.

Vidulaukis – dirva. Smėlis, molis ir baltžemis. Apie 0,75 ha dydžio. Nuo vieškelio į rytus apie 40 m.

Vigonas (vietos tarme Vyganas) – pieva ir dirva. Molis ir juodžemis, apie 0,25 ha dydžio. Nuo Mančiūnų kaimo į šiaurę apie 0,5 km.

Zagrodnia – dirva. Molis ir baltžemis, apie 6 ha dydžio. Nuo Stabinciškių kaimo apie 1 km; nuo Žaslių vieškelio - 0,5 km.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 263.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos