Slabadėlė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Slabadėlė ( Słobόdka) ir apylinkės. 1911 m. vokiečių kariuomenės topografinio žemėlapio fragmentas (Karte de westlichen Rußlands. P. 22. Koszedary).

Slabadėlė (Slobodka), kaimas, buvęs Paparčių apylinkėje, 9 km į pietus nuo Paparčių, 18 km į vakarus nuo Kaišiadorių. Pietuose ribojosi su Vilniaus-Kauno geležinkeliu.

Turinys

Kaimo vietovardžio kilmė

Vietovardis kilęs iš rusiško žodžio slobodka, reiškiančio kaimelis. Minėtas žodis šiuo metu vartojamas tik istoriniuose tekstuose ar tautosakoje.

Istorija

Slobodkos užusienis, priklausęs dvarininko V. Matusevičiaus Gabriliavos dvarui, minimas 1866 m. Vilniaus gubernijos valsčių ir kaimų bendruomenių sąraše. Slobodkos užusienis pažymėtas XIX a. pabaigoje ranka pieštame žemėlapyje (Lietuvos Nacionalinis muziejus) - būtent toje vietoje, kur vėliau įsikūrė Kaugonių geležinkelio stotelė. 1883 m. gubernatorius siuntė Vilniaus vyskupijos valdytojui prašymą, pasirašytą keturių Žaslių parapijos kaimų gyventojai, tarp jų ir Slabadėlės, valstiečių, kad Žaslių bažnyčios vikaras Aleksandras Burba bažnyčioje galėtų laikyti pamaldas lietuvių kalba. 1897 m. buvo 11 gyventojų ir 22 dešimtinės žemės. 1923 m. Slabadėlos (Slabadėlės) viensėdyje buvo 2 sodybos ir 6 gyventojai. 1931 buvo 8 sodybos ir 60,01 ha žemės. 1947 m. - 29 sodybos ir 144 gyventojai. Kaimas panaikintas 1986 m. Lietuvos SSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku.

Vietovardžiai

Kaugonių pradžios mokyklos mokytoja Angelė Kindurytė 1936 m. rugpjūčio mėnesį užrašė Slabadėlės vienkiemio vietovardžius.

Parubežis (vietos žmonės vadina Pagranyčia) – ariama žemė. Apie 14 ha dydžio. Pietų pusėje, prie pat geležinkelio.

Slabados raistas – pelkė. Įdubusi vieta, durpinė žemė. Apie 1 ha dydžio. Į pietus, prie Pagranyčio.

Užgelžkelis (vietos žmonės vadina Užgeležinkelis) – ariama žemė. Lyguma, molis, apie 86 ha dydžio. Už geležinkelio į šiaurę.

Pamiškė (vietos tarme Pamiške) – krūmais apaugusi pieva. Lyguma, molinga žemė. Apie 3 ha dydžio. Nuo geležinkelio į rytus.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 195.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos