Slanina Jonas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Slanina Jonas (slapyvardžiai Berželis, Šnekutis). (1919 m. Kairiškių kaime, Žiežmarių valsčiuje - 1945 m. sausio 19 d. Avinėlių kaime) - partizanas.

Petro ir Bronės Slaninų šeimoje augo 8 vaikai, septyni sūnūs ir dukra. Šeima turėjo vos 3 ha žemės, taigi vertėsi pakankamai skurdžiai. J. Slanina buvo kalvis.

1944 m. liepos pabaigoje J. Slanina kartu su broliais Pranu (g. 1924 m.) ir Antanu (g. 1923 m.) buvo mobilizuoti į sovietinę kariuomenę. J. Slanina iš karto buvo išsiųstas į Vakarų frontą, tačiau iš kariuomenės dezertyravo ir grįžo slapstytis į tėviškę. Kiti du broliai A. ir P. Slaninos taip pat pabėgo iš apmokymų Pabradėje.

Iš pradžių broliai slapstėsi namuose, po krosnimi įrengtoje slėptuvėje, tačiau netrukus pasitraukė į mišką, įsiliejo į Mykolo Kuzinevičiaus-Serbento vadovaujamą partizanų būrį.

Pirmasis iš brolių žuvo J. Slanina. 1945 m. sausio 19 d. Avinėlių k. vieno ūkininko namus apsupo stribai. Mėgindamas prasiveržti iš apsupimo J. Slanina žuvo. Apie draugo žūtį sužinoję partizanai pašarvojo jį pas Žydeikiškių kaimo gyventoją Bolių Dainį ir po paros, siekdami nesukelti įtarimo, palaidojo neseniai mirusio Sadonio kape.


Literatūra

  • Abromavičius S., Kasparas K., Trimonienė R. Didžiosios Kovos apygardos partizanai. - Kaunas: Naujasis lankas, 2007. - P. 130, 134-137, 662.
  • Lozoraitis V. Kaišiadoriečių kančių keliai. Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 1999. - P. 36.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos