Toliškės IV

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Toliškės IV, kaimas, buvęs Vilūnų apylinkėje, 4 km į vakarus nuo Vilūnų, 7 km į pietvakarius nuo Kruonio, 22,5 km į pietvakarius nuo Kaišiadorių.

Turinys

Istorija

1892 m. „Lenkijos Karalystės geografiniame žodyne“ minimi keturi Toliškių kaimai. 1897 m. Toliškių IV užusienyje buvo 21 gyventojas ir 35,91 dešimtinės žemės. 1931 m. Toliškių IV kaime - 2 sodybos, 20 ha žemės. Tais metais šis kaimas išskirstytas į vienkiemius. Toliškės IV paminėtos ir 1974 m. Vėliau kaimas neminimas. Šiuo metu yra tik Toliškių kaimas.

Vietovardžiai

Sekionių pradžios mokyklos mokytoja Bogumila Plikūnaitė 1935 m. užrašė Toliškių IV kaimo vietovardžius. Pateikėjas - Motiejus Kandrotas, gimęs Toliškių IV kaime.

Ajarynas (vietos tarme Arielynas) – bala. Purvynas, dauba. Apie 1 aro dydžio. 100 m į rytus nuo Tolškių IV kaimo. „Čia auga ajerai”.

Daržo raistas – pieva. Baltžemis, lyguma su kupstais. Apie 1,5 ha dydžio. 0,5 km į pietus nuo Toliškių IV kaimo. „Senais laikas buvęs klampus raistus aptvėrė, kad gyvuliai neįklimptų".

Ilgoji (vietos tarme Ilgoj) – pieva. Baltžemio lygumoje, apie 1,5 ha dydžio. 250 m į šiaurę nuo Toliškių IV kaimo. „Ilga pieva”.

Išdegėlis – pieva. Baltžemio lygumoje, klampi. Apie 1 ha dydžio. 300 m į pietus nuo Toliškių IV kaimo. „Sausą vasarą buvo išdegusi pieva. Nuo to ir vardas”.

Kamputinė – pieva. Baltžemis, nuokalnės į raistą. 1/3 ha dydžio. 0,25 km į rytus nuo Toliškių IV kaimo. „Pieva kampo pavidalo”.

Toliškės – kaimas. Molingoje baltžemio žemėje, ant mažos žemės pakilumos. 4 gyventojai. „Toliškių k. ėjo baudžiavą Darsūniškio kunigui. 4 gyventojai ir visus skiria miškas. Nors netoli gyvena, bet kai miškas perstoja tai ir toli. Nuo to ir vardas Toliškės”.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 116.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos