Vajakiškės

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vojakiškės ir apylinkės 1931 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.

Vajakiškės (Vojakiškės), kaimas, buvęs Rumšiškių apylinkėje, 1,5 km į šiaurę nuo senųjų Rumšiškių, 13 km į vakarus nuo Kaišiadorių, 4 km į pietus nuo Pravieniškių geležinkelio stotelės, Pravienos ir Dėdžiupio upelių santakoje. Per kaimą tekėjo ir trečias upelis - Vilkupis. Šiuo metu Vajakiškių kaimo vietoje įsikūrusi dalis Rumšiškių miestelio. Vajakiškės paminėtos 1821 m. Rumšiškių parapijos santuokų regisracijos knygoje. 1923 m. kaime buvo 4 sodybos, 24 gyventojai, 1947 m. - 4 sodybos, 19 gyventojų. Kaimas (42,65 ha žemės) į vienkiemius išskirstytas 1932 m. Visi 4 sklypų savininkai buvo Obelevičiai. Didžiausio sklypo (16,53 ha) savininkas - Izidorius Obelevičius. Kaimas panaikintas 1961 m. Lietuvos SSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku. Šio kaimo 4 sodybos buvo prie pat dabartinio Liaudies buities muziejaus vartų. 1945 m. įkalinti du Obelevičiai iš Vajakiškių.

Iš Vajakiškių kilęs partizanas Antanas Obelevičius (slapyvardis Tautginas). 1948 m. nuteistas 10 m. kalėti ir 5 m. tremties. Į Lietuvą grįžo 1954 metais. 2001 m. išleista jo atsiminimų knyga „ Ir kodėl gi?”.

Vietovardžiai

Rumšiškių pradžios mokyklos mokytojas Justinas Kalvaitis 1935 m. gruodžio mėnesį užrašė Vajakiškių kaimo vietovardžius. Pateikėjai - Aleksandras Obelevičius ir Kazys Obelevičius. Abu gimę šiame kaime.

Alksnynas – krūmai, 1 ha dydžio. Z. Obelevičiaus lauke. Rytinis Pravienos krantas iki pat kranto viršūnės.

Beržynėlis – pieva, vidury mažas raistas, 2 ha dydžio. Į pietus nuo Petro Obelevičiaus sodybos apie 150 m, ant Vilkupio kranto.

Dėdžupis – upelis, teka kaimo šiaurine puse. Išteka iš Agurkiškių raisto, įteka į Pravieną Vajakiškių kaime ties Alksnynu.

Dirvonėlis – pieva ir dirva, 1 ha dydžio. Z. Obelevičiaus lauke, į šiaurę nuo sodybos apie 200 m. Duobrai – dirva ir pieva, 7 ha dydžio. Iš pietų ir vakarų - Praviena, iš rytų - Vilkupis. Į šiaurę Pravienos krantai – kalnai. Visi Duobrai įdubime.

Klonis – pieva, 3 ha dydžio. Į rytus nuo Duobrų.

Uosynas – pieva, 7 ha dydžio. „Lygi. Anksčiau buvo uosių. Dabar nėra ir kelmų. Vietomis jau aria. Į šiaurę nuo Dėdžupio”.

Vajakiškiai – kaimas, 4 kiemai. Šiais metais išsiskirstė į vienkiemius.

Vilkupis – upelis. Teka kaimo rytus puse. Išteka iš Byliškių kaimo, įteka į Pravieną ties Duobrais. „Seniau čia duobėse gaudę vilkus. Teka tik palijus. Vietomis aukšti krantai”.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 228-229.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos