Varkalių pilkapynas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pilkapis Varkalių pilkapyne. 2008 m. L. Kurilos nuotr.

Varkalių pilkapynas yra Nemaitonių seniūnijoje, 0,24 km į šiaurę nuo Varkalių kaimo šiaurinės dalies, 0,74 km į šiaurės vakarus nuo ŽiežmariųVarkalių kelio sankryžos su keliu į Žostautus, 0,2 km į rytus nuo VarkaliųŽostautų kelio, Kaišiadorių miškų urėdijos Žiežmarių girininkijos Varkalės miške, 168 kvartale.

Pilkapiai išsidėstę ant kalvelės, kurią sudaro dvi pailgos viršūnės. Į šiaurės rytus nuo pilkapyno yra pelkė (užpelkėjusi upelio vaga?). Pilkapyne yra 6 apskriti sampilai. Keturi pilkapiai išsidėstę kompaktiška grupe pilkapyno šiaurės vakarinėje dalyje, vienas šalia kito apie 5 m atstumu. Dar du sampilai yra už 17–19 m į rytus ir pietus nuo jų. Pilkapių skersmuo svyruoja nuo 6,5 iki 13,5 m, aukštis – nuo 0,2–0,4 iki 0,8–1,5 m. Dalis pilkapių yra suplokštėję. Be to, pilkapyno pietrytinėje dalyje yra 2,3–1,8 m dydžio ovali krūsnis (akmenų grindinys?). Pilkapyno teritorija apaugusi mišriu mišku ir pomiškiu. Dalis sampilų apardyti ruošiant teritoriją miško sodinimui (frezuojant) bei nesistemingai išraustų duobių. Iš vietos išjudinta nemažai akmenų. 2008 m. ji apsodinta eglaitėmis.

Pilkapynas yra registrinis objektas.


Tyrinėjimai

Pilkapynas nėra sistemingai tyrinėtas. 2007 m. jis buvo surastas (R. Miliukas), o 2008 m. - išmatuotas, nustatyta jo teritorija (B. Dakanis, L. Kurila, A. Kurilienė).

Pilkapių forma ir konstrukcija būdinga viduriniajam geležies amžiui (V–VIII/IX a.).


Šaltiniai

  • Dakanis B., Kurila L., Kurilienė A, Kalvių, Klėriškių ir Varkalių pilkapynų, Nemaitonių pilkapio ir Žydiškių senovės gyvenvietės (Kaišiadorių r.) 2008 m. žvalgymų ataskaita. 2008. KPCA. B. neinv., p. 4-6.


Literatūra

  • Kurilienė A., Kurila L., Gustaitis R. Nauji pilkapynai Kaišiadorių rajone // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2008 metais. Vilnius, 2009, p. 477.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 219-220.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos