Vilūnų senovės gyvenvietė

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vilūnų senovės gyvenvietė. 2007 m. A. Kurilienės nuotr.

Vilūnų senovės gyvenvietė yra Kruonio seniūnijoje, Vilūnų kaimo šiaurės rytinėje dalyje, kairiajame Lapainios upės krante, 60 m į pietus nuo jo ir 0,5 km į pietryčius nuo Jiezno–Rumšiškių kelio, 0,45 km į šiaurės vakarus nuo Lapainios ir Melnyčėlės upių santakos, 40 m į rytus nuo sodybos.

Gyvenvietė yra Lapainios upės kilpoje. Upė gyvenvietę supa iš vakarų, šiaurės ir rytų pusių. Ji įkurta nedidelės kalvos šiaurinėje, rytinėje ir pietrytinėje atšlaitėse. Egzistavimo metu gyvenvietė buvo prie Lapainios upės ištakos iš Kalvių ežero. Dabar tai – dirvonuojantis laukas. Gyvenvietės teritorija ilgą laiką buvo ariama.

Senovės gyvenvietė yra valstybės saugoma.


Tyrinėjimai

Gyvenvietė buvo surasta 1995 m. Kultūros paveldo centro (A. Girininkas) ir Kaišiadorių etninės kultūros centro (O. Lukoševičius) žvalgomosios ekspedicijos metu. Tuomet paviršiuje pastebėjus titnago ir keramikos radinių, buvo ištirtas 1x1 m dydžio šurfas (1 m. kv. plotas). Nustatyta, kad gyvenvietėje kultūrinis sluoksnis siekia 25–30 cm. Nustatyta, kad jis pereina į durpingą buvusio ežero salpą.

Gyvenvietėje (dirvos paviršiuje ir šurfe) aptikta titnago (kirvis, grandukų, ašmenėlių, peilių-ašmenėlių, retušuotų nuoskalų ir skelčių), akmens (įtveriamasis akmeninis kaplys, tinklo pasvarų, skaldytų akmenų, skaldytas kvarcitas) radinių bei keramikos šukių.


Pagal radinius senovės gyvenvietė datuojama viduriniuoju ir vėlyvuoju neolitu (III tūkstantmečiu pr. Kr.).


Šaltiniai

  • Girininkas A. Žvalgomosios archeologinės ekspedicijos Kaišiadorių raj. 1995 m. ataskaita. 1995. LIIR. F. 1. B. 2514, p. 14, 18.


Literatūra

  • Girininkas A. Nauji archeologijos paminklai Kaišiadorių rajone // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1994 ir 1995 metais. Vilnius, 1996, p. 292–293.

vGirininkas A., Lukoševičius O. Archeologinių paminklų paieškos Kaišiadorių rajone // Baltų archeologija, Nr. 3(6). Vilnius, 1995, p. 23.

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. Kaišiadorys, 2001, p. 120.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 74-75.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos