Vindžiuliškių pilkapynas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Suplokštėjęs pilkapis Vindžiuliškių pilkapyne. 2007 m. A. Kurilienės nuotr.

Vindžiuliškių pilkapynas yra Nemaitonių seniūnijoje, Vindžiuliškių kaime, 1,65 km į pietryčius nuo PakertųŽostautų kelio ir 1,1 km į vakarus, šiaurės vakarus nuo ŽiežmariųKlėriškių ir Varkalių kelių kryžkelės, Kaišiadorių miškų urėdijos Kaukinės girininkijos Kaukinės miške, 66 kvartalo šiaurės rytinėje dalyje.

Pilkapyne yra 12 pilkapių (vienas iš jų ištirtas ir supiltas iš naujo). Pilkapių sampilai 3–6 m skersmens ir 0,2–0,3 m aukščio. Pilkapiai sulėkštėję. Sampilai apardyti vietovę suarus prieš miško sodinimą.

Pilkapynas yra valstybės saugomas.


Turinys

Tyrinėjimai

Pilkapyną 1993 m. žvalgomosios ekspedicijos metu surado V. Vaitkevičius. 1997 m. pilkapyne buvo vykdyti žvalgomieji archeologiniai tyrimai, kuriems vadovavo E. Ivanauskas. Tuomet buvo ištirtas vienas pilkapis, iš viso 36 kv. m. plotas.


Laidosena

Pilkapių sampilus juosia akmenų vainikai (jų fragmentai matomi ir dalies pilkapių pakraščiuose). Tirtame pilkapyje atidengtas akmenų vainikas, kuris turėjo išorinį (5 m skersmens) ir vidinį (3,6 m skersmens) grindinius. Vidinis grindinys buvo stačiakampio formos, sudarytas iš nevienodame gylyje gulinčių smulkių akmenų, primenantis kapo duobės formą. Konstrukcija yra 3,2x0,9 cm dydžio (šiaurės vakarų – pietryčių kryptimi). Šios konstrukcijos pietinėje dalyje rasta nedidelė degėsių dėmė ir keli smulkūs akmenys. Gali būti, jog tai – sunykusio ar simbolinio kapo vieta.


Pilkapynas datuojamas V-VIII amžiais.


Šaltiniai

  • Ivanauskas E. Neaiškių objektų 1997 metų žvalgymas ir žvalgomieji archeologijos tyrimai Vidurio ir Rytų Lietuvoje. 1997. LIIR. B. 2847, p. 3–19.
  • Vaitkevičius V. Kai kurie Užuguosčio – Aukštadvario apylinkių senovės bruožai. 1994. LIIR. B. 2231, p. 67.


Literatūra

  • Ivanauskas E. Kapinynų ir gyvenviečių žvalgomieji tyrinėjimai Vidurio ir Rytų Lietuvoje // Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1996 ir 1997 metais. Vilnius, 1998, p. 452.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 220-221.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos