Volas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Volas. Bareikiškių k., Žaslių sen. Piešė Kristina Tokarevienė.

Volas – padargas dirvos paviršiui prieš sėją arba po sėjos suslėgti, sulyginti. Sunkiose, molingose dirvose volu taip pat būdavo susmulkinami grumstai, o suvoluotose lengvose žemėse ilgiau išsilaikydavo drėgmė. Tai vienkinkiai, rečiau dvikinkiai, pagaminti iš sunkaus ir tvirto, apie 2 m ilgio ir 25 cm storio medžio – ąžuolo ar beržo – padargai. Arklį kinkydavo už rėmo, į kurį įtaisydavo voluojančią dalį – rastą. Volo skersiniai – apie 1 m ilgio, tiesūs arba lenkti. Tai priklausė nuo voluojančios dalies storio. Jeigu stora, tai tiesūs, nes traukiant skersiniai ir juos jungiančios kartys nekliūna už žemės. Jei rąstai ploni – skersiniai riesti. Skersinius jungiančios kartys kartais būna gana tvirtos. Ant jų pritaisydavo kėdutę važnyčiotojui sėdėti. Kitur rąste būdavo išilgai iškertami grioveliai ir susidarydavo išilginiai dantys. Volai lygiu paviršiumi plačiau paplitę, nes jų pagrindinė funkcija – voluoti ir grumstus daužyti, o volai rantytu (dantytu) paviršiumi skirti grumstams trupinti.

Volas – medinis, vėliau geležinis prietaisas, juo voluoja javus, kad geriau augtų, kad nebūtų kupstų (Kruonis). Paparčių ir Žaslių apylinkėse volai buvo dviejų rūšių: lengvoms dirvoms voluoti – lygiu paviršiumi, dantyti – molingoms. Dantys – tai į rąstą sukalti metaliniai kuoliukai, kurių kyšodavo apie 3-4 cm (Baruoliai).

Šaltiniai

  • Kaišiadorių muziejaus archyvas. B. 606. Etnografinių žodžių paaiškinimai. Anketavimas Kruonio seniūnijoje 2005 vasarą. Šiaulių pedagoginio universiteto studentų ekspedicija. L. 36.

Literatūra

  • Baltrušaitis V., Žižliauskaitė L. Kaišiadorių etnografinis žodynėlis. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2006. - P. 128-129;
  • Lietuvos etnografijos bruožai. – Vilnius, 1964. - P. 62;
  • Mardosa J. Žemdirbystės ir sėjos įrankiai Rytų Lietuvoje XIX a. pab. – XX a. pr. // Kraštotyra: straipsnių rinkinys. Kn. 15. – Vilnius, „Mintis“, 1982. - P. 97;
  • Mardosa J. Žemdirbystės įrankiai ir padargai // Paparčių ir Žaslių apylinkės: straipsnių rinkinys / sud. J. Mačiokienė. – Kaišiadorys: Kaišiadorių etninės kultūros centras, 1997. - P. 289-294.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos