Zaleskis Antanas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Antanas Zaleskis.

Zaleskis Antanas (1824 m. vasario 15 d. - 1885 m.spalio 4 d. Florencijoje) - dailininkas, vienas iš 1863 m. sukilimo organizatorių.

Dailininko tėvas, Trakų apskrities vėliavininkas Ignotas Martynas Zaleskis, po savo tėvo Mykolo mirties paveldėjo Zūbiškių dvarą, kuriam priklausė ir Kasčiukiškių palivarkas. A. Zaleskis 4 metus (nuo 1842 m.) mokėsi Florencijos dailės akademijoje. Grįžęs į Lietuvą, 1847 m. vedė Mariją Gorskytę ir atsidėjo kūrybai. Laisvalaikiu su draugais keliaudavo po Trakų apylinkes (turėjo nemažą žirgyną). Dvare dažnai lankydavosi (kai kurie ir ilgesnį laiką pagyvendavo) jo pusbrolis poetas, publicistas ir vertėjas J. Laskaris (1828-1888), dainininkas A. Bonoldis, dailininkai V. Dmachauskas, M. E. Andriolis, žymus lenkų kompozitorius S. Moniuška. Lankėsi ir nemažai būsimojo sukilimo organizatorių, tarp jų ir broliai Kučevskiai iš Karsakų dvaro (dabar Žaslių seniūnija). A. Zaleskis nuo 1862 m. rudens priklausė Lietuvos provincijos komitetui, rengusiam sukilimą. Buvo paskirtas karinės apygardos Trakų apskrities viršininku. 1863 m. sausio 26 d. jį įskundė jam priklausiusio Ilgakiemio kaimo valstietis, kuris nugirdo, kad dvarininkas su sūnumi Mykolu ir kitais „piktadariais“ rengiasi užpulti kareivių kuopą Strėvininkuose. Sausio 29 d. A. Zaleskis su sūnumi suimtas ir vasario 10 abu ištremti į Viatką Rusijoje. 1867 m. amnestuotas be teisės gyventi Lietuvoje. Gyveno Varšuvoje, Krokuvoje, nuo 1872 m. - Florencijoje. Parašė atsiminimus, kurių 2-oji laida išleista Lenkijoje 1972 m. Jo tėvai palaidoti Žaslių bažnyčios šventoriuje. A. Zaleskis iliustravo A. Mickevičiaus, V. Polio, T. Lenartovičiaus, K. Tiškevičiaus ir kt. autorių kūrinius. Daug iliustracijų sukūrė J. K. Vilčinskio „Vilniaus albumui“.

Antano Zaleskio bareljefo atidengimas

2017 m. rugsėjo 24 d. Palomenės kultūros centre atidengta bareljefinė kompozicija, skirta Antano Zaleskio atminimui. Kompozicijoje šalia A. Zaleskio portreto užfiksuoti įrašai: „Antanas Zaleskis 1824–1885“, „Dailininkas iliustratorius“ ir „1863 sukilimo organizatorius“. Bareljefo medžiaga – lietas marmuras. Autoriai – Rūta ir Nerijus Kavaliauskai.

Ši atminimo lenta atspindi Antano Zaleskio asmenybę, jo kūrybą, veiklą ir gyvenimą. Antanas buvo ryškus, kūrybingas ir linksmas žmogus, tą jaučiame iš žaismingos ir spalvingos kompozicijos. Sumaišytų dažų dėmėje išryškėja Zaleskio portretas. Tapytojo paletė, spalvų gausa, dažų tūbelės – visa tai išduoda jį buvus dailininką iliustratorių. Dažų tūbelės – tai ir šovinių tūtos. Sulankstytos tūtos simbolizuoja aktyvų Antano Zaleskio dalyvavimą organizuojant 1863 metų sukilimą. Neiššautas šovinys parodo, kad Zaleskiui taip ir nepavyko dalyvauti sukilime, nes jis buvo išduotas ir suimtas. Tuščios mėlynos ir juodos spalvų tūbelės paliktos ateityje atrastiems Antano Zaleskio gyvenimo faktams užrašyti. O dar balta paletė kviečia nenustoti tyrinėti šią asmenybę ir jos veiklą.

Literatūra

  • Kas yra kas Lietuvoje. Kraštiečiai. Kaišiadorys. - Kaunas: UAB „Neolitas“, 2009. - P. 130.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos